Zajímavosti

K Zemi se blíží 70metrový asteroid. Je nejrizikovější za 10 let, tvrdí experti

K Zemi se blíží 70metrový asteroid. Je nejrizikovější za 10 let, tvrdí experti
Ilustrační obrázek Zdroj: profimedia.cz

Směrem k Zemi letí přibližně 70metrový asteroid. Evropská vesmírná agentura (ESA) jej označila jako nejrizikovější za posledních 10 let. Podle odborníků by mohl naši planetu potenciálně zasáhnout příští rok v červenci.

Astronomové odhalili asteroid při pozorování 6. ledna 2022. Objekt nazvali 2022 AE1 a podle dosavadních zjištění měří zhruba 70 metrů.

Odborníci z Evropské vesmírné agentury (ESA) tento asteroid dokonce označili za jeden z nejrizikovějších. "Za téměř 10 let působení v ESA jsem neviděl tak rizikový objekt," citoval portál Science Alert Marca Micheliho z Koordinačního centra pro blízkovýchodní objekty (NEOCC), které spadá pod Evropskou vesmírnou agenturu.

Související obsah

Z výsledků prvotních pozorování vyplynulo, že asteroid by mohl Zemi potenciálně zasáhnout při svém dalším průletu 4. července 2023. Podle pozdějších výpočtů by však srážka objektu se Zemí hrozit neměla.

Asteroid 2022 AE1 by měl na začátku července příštího roku proletět kolem Země ve vzdálenosti 10 milionů kilometrů. Jde tak o 20krát větší vzdálenost, než je mezi Zemí a Měsícem. "Bylo to vzrušující sledovat 2022 AE1 a upřesňovat jeho trajektorii, dokud jsme neměli dostatek dat, abychom mohli říci, že by tento asteroid Zemi neměl zasáhnout," uzavřel Micheli.

NASA chce přesměrovat obří asteroid, vyslala k němu sondu (11/2021):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz