Zahraničí

Zajatý ruský podplukovník promluvil. Překvapivé svědectví o invazi

Zajatý podplukovník ruské armády se stydí za svou účast na útoku na Ukrajinu a omlouvá se Ukrajincům za invazi. Rusko podle něj svým vojákům o agresi lže.

Ruský útok na Ukrajinu už trvá skoro dva týdny. Z fronty neustále přicházejí nová videa se zajatými ruskými vojáky. Na jednom z nich je vidět podplukovníka Dmitrije Michajloviče Astachova, který prosí o odpuštění pro ruské jednotky, kterým Putinův režim nalhal, že ukrajinská vláda byla svržena nacisty a potřebuje osvobodit.

Zajatý voják tvrdí, že je podplukovníkem jednotky rychlého nasazení Ruské národní gardy. Jeho krajané mají režimem vymyté mozky a podporují válku. On na tom byl podobně, dokud sám neviděl, jak to na Ukrajině vypadá. Teď se stydí za svou účast na "genocidě Ukrajinců" a dodává, že mají Ukrajinci právo na odpor.

Související obsah

​Jeho pochybnosti se upevnily, když viděl své oblíbené boxery, Oleksandra Usyka a Vasilije Lomačenka, jak souhlasí s protiruským odporem. "Žádám vás, přestaňte, dokud není moc pozdě. Rusko tady nemůže vyhrát," řekl svým někdejším spolubojovníkům. "Kdyby někdo přišel na moje území, udělal bych to stejné jako oni. A byl bych v právu, stejně jako oni teď," prohlásil zajatý Astachov.

"Usyk a Lomačenko jsou moji nejoblíbenější boxeři. Myslím to vážně. Tito lidé jsou připraveni vzít zbraně a křičí, že nás tu nechtějí," pronesl zajatý podplukovník. "Stydím se, že jsme sem přišli. Na ukrajinské území," dodal. Následně řekl, že v Rusku lidé neví o hrůzách, které se dějí na Ukrajině, a žádá o propuštění vězněných vojáků, aby mohli svým krajanům říct o ruských zvěrstvech. 

Astachovo vyjádření se nese v podobném duchu jako ta od ostatních zajatců vyslýchaných ukrajinskou armádou. Rozkaz k útoku jim byl údajně dán krátce před invazí na Ukrajinu. Dále bylo vojákům údajně řečeno, že ukrajinská vláda byla svržena, vojáci přicházejí do země jako osvoboditelé a nebude jim kladen odpor. Místo toho přišli na jatka. Jejich vyjádření se nedají ověřit, ale přesnost, s jakou se vojáci z různých jednotek a oblastí shodují, je zarážející, napsal deník Daily Mail

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz