Zahraničí

Alice, Kyril a Polina. Tragické příběhy dětí ve válce připomíná první dáma Ukrajiny

Mezi oběťmi ruské invaze na Ukrajině jsou bohužel i děti. Právě na to upozorňuje na sociálních sítích první dáma Ukrajiny Olena Zelenská. Na svém profilu zveřejnila fotografie některých z nich a popisuje i jejich tragické osudy.

Alice se nedožila se svých osmých narozenin. Zemřela v náručí dědečka. Polina zahynula se svými rodiči a bratrem při ostřelování v ulicích Kyjeva. Osmnáctiměsíčního Kyrila se lékařům nepodařilo zachránit. Čtrnáctiletý Arsenyj kvůli zranění na hlavě vykrvácel.

Nevinných dětských obětí, které nepřežily ruské útoky, je podle oficiálních údajů 27. Olena Zelenská mění statistická čísla na skutečná jména. "Když se díváme na něco, co se týká anonymních lidí, tak je to přeci jen jiná situace. Čím více detailů tam je, tím lépe se dokážeme identifikovat s tím příběhem. Tím spíše v nás ten příběh vyvolá nějakou emoci," vysvětlil klinický psycholog Marek Preiss.

Aktivitu první dámy vnímají Ukrajinci rozporuplně. "To není dobře, že se ukazují mrtvé děti. Na druhou stranu by měl celý svět vědět, co se děje na Ukrajině, co dělá prezident Putin," řekla jedna z Ukrajinek. "Radši by se to nějak mělo kontrolovat, aby byly ty zdroje pod dohledem, aby to všechno nemusely vidět malé děti," prohlásila další.

Související obsah

​Zelenská se dlouhodobě snaží o zlepšení podmínek v zemi. Ve svých 44 letech je historicky nejmladší první dámou Ukrajiny. Vystudovala architekturu, po škole psala divadelní scénáře. S prezidentem Zelenským mají dvě děti, Aleksandru a Kyrila.

"Vzkaz, který nám posílá prezident Zelenskyj, je: 'Já stojím se svými lidmi.' a je to úplně stejný vzkaz od první dámy: 'Já vám zprostředkovávám, co se všechno děje a že v tom nechceme zůstat sami, pojďte nám pomoct.'," zhodnotila terapeutka Sylvie Stretti. Manželka prvního muže Ukrajiny stejně jako on zůstává v Kyjevě, a to i s dětmi.

Rebecca Diatilová, rod, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz