Uprchlická krize vyvolaná konfliktem na Ukrajině byla hlavním tématem jednání představitelů zemí V4 s britským premiérem Borisem Johnsonem. Nejvíce Ukrajinců před válkou totiž utíká právě do Polska, Maďarska a na Slovensko.
Po slovenské Bratislavě a belgickém Bruselu zavítal český premiér Petr Fiala (ODS) do Velké Británie. S ostatními předsedy vlád se Petr Fiala sešel na maďarském velvyslanectví v Londýně.
Fiala pokládá za důležité, aby země V4 dále postupovaly společně proti ruské agresi na Ukrajině. "Všichni jsme státy, které jsou hodně zasažené tou situací na Ukrajině. Ceny energií, uprchlická krize a další výzvy, které jsou před celou Evropou," prohlásil.
Některé země V4 razí vůči Rusku poněkud tvrdší cestu než například Maďarsko. Zatímco z Česka proudí na Ukrajinu zbraně na pomoc proti ruské agresi, Maďarsko odmítlo, aby se vozily přes jeho území. I přes zdrženlivý postoj Maďarska ale podle Fialy existuje v klíčových věcech mezi státy shoda.
Po jednání V4 se všichni premiéři přesunuli za britským ministerským předsedou Borisem Johnsonem. Hlavními tématy byly podle Fialy zejména bezpečnost Evropy v souvislosti s aktuálním děním na Ukrajině nebo kybernetická a energetická bezpečnost.
"Máme na spoustu věcí podobný názor," prohlásil Fiala.
Britský premiér Johnson o víkendu vyzval světové lídry, aby podpořili jeho šestibodový plán, který zahrnuje podporu obrany Ukrajiny, další humanitární pomoc i maximalizaci ekonomického tlaku na Moskvu.
Svou jednodenní pracovní cestu český premiér zakončil hned po osobním jednání s britským premiérem a ještě v úterý večer se vrátil do České republiky.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz