Domácí

Praha má plno. Uprchlíky z Ukrajiny si začnou rozdělovat kraje

Do Česka míří další a další uprchlíci z válkou zmítané Ukrajiny. Nejčastějším cílem jejich cesty je Praha, kde se jich registrovalo už přes 60 tisíc. Jenže kapacity hlavního města přestávají stačit a některé migranty tak čeká cesta do jiných českých krajů.

Praha a Středočeský kraj hlásí plné kapacity. V Kongresovém centru se v pondělí dokonce muselo dočasně uzavřít asistenční centrum pro uprchlíky. "V Praze už žádné humanitární ubytování pro uprchlíky poskytovat nemůžeme, takže to řešíme ve spolupráci s jinými kraji," řekl k situaci primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).

Přemísťování uprchlíků a jejich ubytování v úterý řešil s krajskými hejtmany i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Je potřeba nějakým způsobem usměrňovat toky uprchlíků v rámci České republiky. Pracujeme s ministerstvem dopravy, které se vlaky snaží odklánět z přetížené Prahy, aby se pokoušely zajíždět i do jiných míst," doplnil ministr.

Související obsah

​Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (STAN) je jeho kraj připraven ubytovací kapacity poskytnout. Královéhradecký kraj má podle svého hejtmana Martina Červíčka (ODS) k dispozici 5 000 míst. Sousední Pardubický kraj je také připraven poskytnout ubytování uprchlíkům, informoval hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Další a silnější uprchlickou vlnu vláda ještě očekává. Je to prý otázka několika týdnů. Počítá až s čtvrt milionem lidí. "Těm 250 tisícům dáme nějaký základní komfort ubytování. Také se mění skladba těch lidí, kteří z Ukrajiny přicházejí. Zatím jsou to lidé, kteří jdou za ukrajinskou komunitou tady," dodal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Další postup ohledně uprchlíků bude ve středu řešit vláda. Zároveň chce prodloužit lhůtu, do které se musí migranti v Česku registrovat, ze tří dnů na třicet.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz