Zahraničí

Alici při ruském útoku na školku bránil dědeček vlastním tělem. Oba zemřeli

Alici při ruském útoku na školku bránil dědeček vlastním tělem. Oba zemřeli
Alice zemřela při útoku ruské armády na školu | Zdroj: Zveřejněno Olenou Zelenskou, manželkou ukrajinského prezidenta

Už více než tři desítky dětí podle oficiálních informací stála válka na Ukrajině život. Jednou z nich je i Alice, která zemřela ve věku nedožitých osmi let. Se svým dědečkem se pravděpodobně skrývala v krytu v ochtyrské mateřské školce, kterou ale jeden den po vypuknutí války zasáhla kazetová munice. Ani jeden z nich nepřežil.

Válka na Ukrajině tvrdě dopadá na tamní civilisty. Ani děti, ti nejmenší a nejslabší z nás, nejsou utrpení ušetřeny. Jejich dosud bezstarostné životy vyplnil strach a bolest. A mnohé z nich nedostaly možnost dosáhnout dospělosti. Takových příběhů jsou teď na Ukrajině desítky, jeden z nich vypráví o Alici Hlansové. 

Na její tragický osud upozornila ukrajinská politička a právnička z Charkova Irina Venediktova. Alice by v květnu oslavila osmé narozeniny, nebýt ruské invaze. V pátek 25. února, jeden den po vypuknutí války, zasáhla mateřskou školu v Ochtyrce v Sumské oblasti pravděpodobně kazetová bomba (o události jsme informovali ZDE).

Uvnitř budovy se nacházelo několik lidí, včetně dětí, kteří se podle místních médií ukrývali v tamním krytu. Přesto po útoku na místě zemřeli tři lidé. Zprávy hovořily také o dvou těžce zraněných dětech. Jedním z nich byla právě Alice.

Související obsah

​Podle manželky ukrajinského prezidenta Oleny Zelenské, která světu zprostředkovává příběhy zabitých dětí, sedmiletou dívenku vlastním tělem chránil její dědeček. Zatímco muž na místě před očima své vnučky zemřel, Alice přežila.

Utrpěla ale velmi vážná zranění, kterým nakonec druhý den v nemocnici podlehla. "26. února 2022. Čas úmrtí 13:15. Dívka z Ochtyrky je další krvavou obětí agresora," konstatovala trpce Irina Venediktova.

"Mohlo jí být osm let. Zemřela ale při ostřelování spolu se svým dědečkem, který ji chránil," doplnila Zelenská, která na svém instagramu upozornila na další smutné příběhy dětí, které se už konce války nedočkají. Například 14letého Arsenyje, kterého zasáhl úlomek střepu do hlavy a vykrvácel. Nebo šestileté Sofie, která byla zastřelena v autě, když se s rodinou pokoušeli opustit město.

"Až budou lidé v Rusku tvrdit, že jejich vojáci civilnímu obyvatelstvu neubližují, ukažte jim tyto obrázky! Ukažte jim tváře těchto dětí, které nedostaly šanci vyrůst. Kolik dětí musí ještě zemřít, aby to přesvědčilo ruské vojáky, aby přestali střílet a umožnili otevření humanitárních koridorů?" napsala Zelenská.

V úterý začal německý generální prokurátor vyšetřovat válečné zločiny Ruska na Ukrajině, mimo jiné právě kvůli používání kazetové munice, která je zakázaná.

V Praze se v pondělí otevřela první třída pro ukrajinské děti:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz