Domácí

Řada měst a obcí přišla o peníze. Kvůli konci Sberbank někde nezbyde na provoz

Odchodem Sberbank z evropského trhu přišly o finance nejen některé krajské úřady, ale také desítky obcí a měst nebo bytová družstva. Část vkladů je sice pojištěná, jenže to se týká úspor jen do přibližně 2,5 milionu korun. Některým subjektům tak vážně hrozí, že nebudou mít na provoz.

Dvoutisícová obec Senice na Hané měla ve Sberbank téměř všechny peníze, tedy 45 milionů korun. A ty teď citelně chybí. Přitom je potřeba nová elektrika v mateřské školce a dokončení kanalizace. "Není jiná možnost než to nedostavět. Na to jsou vázané termíny a jinak přijdeme o dotace," vysvětlil starosta obce Senice na Hané Michal Tichý (STAN).

Bystrc, městská část Brna, je chudší o 150 milionů. "Samozřejmě nám to dělá problémy, ale veškeré zakázky splníme," uvedl tamní starosta Tomáš Kratochvíl (ČSSD).

Související obsah

Podobně je na tom dalších nejméně 120 měst a obcí po celé republice. Jihomoravské Želešice měly u Sberbank devět milionů korun. A vedení obce okamžitě vyzvalo obyvatele, aby přestali posílat do ruské banky poplatky za odpady nebo psy.

Další obce nebudou mít na výplatu mezd nebo budou muset šetřit na veřejném osvětlení. "Obávám se, že ta kritéria, podle kterých si některé obce volily Sberbank, nebyla dobře nastavená. Potom to bohužel vedlo k těmto problémům," má jasno ekonom Štěpán Křeček.

Třeba Jihlava ukládala volné peníze do pěti různých bank. Každá pátá koruna končila u Sberbank, celkem 150 milionů. Ve Sberbank měla účty také bytová družstva.

Související obsah

"Některá společenství bytových jednotek budou mít problém, nebudou mít z čeho zaplatit například elektřinu, plyn, topení," řekl Martin Hanák ze Svazu českých a moravských bytových družstev.

Obce by se části peněz mohly dočkat po zajištění majetku Sberbank, jenže to může trvat měsíce nebo roky. Řešení do budoucna se nabízí. Aby města a obce peníze povinně ukládaly například u České národní banky (ČNB). Jenže na to je potřeba změna legislativy.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz