Domácí

Sberbank věřily města i kraje. Takto to vypadá s penězi z našich daní

Sberbank věřily města i kraje. Takto to vypadá s penězi z našich daní
Ruská banka Sberbank Zdroj: TN.cz

Pád Sberbank neznamená problémy jen pro obyčejné střadatele, ale rovněž pro české kraje a města. Některé si u banky uložily stamiliony, a dokonce miliardy korun.

U Sberbank si zařídilo účty několik krajů a krajských měst. Sberbank ale pravděpodobně přijde o licenci a to pro ni znamená konec v České republice. Jak jsou na tom peníze daňových poplatníků, zjišťovala redakce TN.cz.

Jedním z krajů, který měl u ruské banky uložené peníze, je Jihomoravský. Ten měl původně účet u rakouské Volksbank, ta se ale stala součástí Sberbank.

"Prostředky z běžného účtu Jihomoraského kraje u Sberbank se podařilo stáhnout (zůstala tam provozní tisícikoruna). Prostředky na spořicím účtu byly vypovězeny (až na provozní tisícikorunu). Online Banking systém Sberbank potvrdil, že 'žádost o uvolnění zůstatku ze spořicího účtu byla přijata ke zpracování a vypovězené prostředky nám budou převedeny ke dni 28. března 2022'," popsala pro TN.cz mluvčí kraje Alena Knotková.

Podle Knotkové situace kolem Sberbank nijak nedopadne na investiční akce ani na platební schopnost kraje. Kolik ale na účtech bylo peněz, vedení kraje sdělit nechce.

Související obsah

Kraj Vysočina měl k 24. únoru u Sberbank 3,996 miliardy korun. "Zhruba polovinu se podařilo během minulého týdne stáhnout nebo ošetřit zadáním elektronických i fyzických příkazů, vypověděli jsme termínované vklady a zadali provozní převody. V tuto chvíli ale nemáme informace o tom, zda byly všechny naše kroky úspěšné," připustila mluvčí kraje Jitka Svatošová. Vysočina podobně jako Jihomoravský kraj začínala u Volksbank, kterou Sberbank přebrala v roce 2013.

Některé své peníze měl u Sberbank i Moravskoslezský kraj. "Část prostředků s ohledem na aktuální situaci ihned převedl na účty u jiných bank, zbývající část vkladů vypověděl," uvedla stručně na dotaz TN.cz mluvčí kraje Miroslava Chlebounová.

Kraje s účty u Sberbank

Kraje Kolik měl uloženo Kolik se zatím podařilo získat zpět
Plzeňský kraj nesdělil nesdělil
Pardubický kraj min. 50 milionů Kč nesdělil
Kraj Vysočina 3,996 mld. Kč asi polovinu
Jihomoravský kraj nesdělil nesdělil
Moravskoslezský kraj nesdělil nesdělil
Zdroj: data úřadů

Velmi rychle reagoval na situaci ve východní Evropě Pardubický kraj. Z běžného účtu vybral prostředky hned po uznání Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky Ruskou federací.

"Spořicí účet byl 23. února vypovězen a podle sdělení banky by měla být zůstatková částka v horizontu měsíce vrácena," popsal pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD). Pardubickému kraji by se mělo ze spořicího účtu vrátit 50 milionů korun. Kromě Sberbank má účty u dalších nejméně šesti bank.

Plzeňskému kraji se podařilo stáhnout peníze z běžného účtu, u termínovaného spořicího účtu běží lhůta. "Čeká se na postup České národní banky," řekla mluvčí kraje Helena Frintová. Přesná výše vkladu ale nebyla zveřejněná.

Související obsah

​Města s účty u Sberbank

I krajské město Vysočiny Jihlava si uložilo své prostředky u Sberbank. "Na běžném spořicím účtu je uloženo 50 milionů korun, na vkladovém účtu je uloženo 100 milionů korun. Běžný platební styk není ohrožen, neboť účty sloužily pouze k uložení části disponibilních prostředků. Situaci řešíme spolu s bankou," shrnul mluvčí města Radovan Daněk.

Podle Vaňka se jedná asi o 18 procent volných prostředků města. "Máme u Sberbank (dříve Volksbank) už dlouhodobě účet za účelem zhodnocení finančních prostředků a byli jsme s bankou spokojeni. Vybrali jsme si tuto banku kvůli výhodným podmínkám zhodnocení volných prostředků, disponibilní prostředky jsme diverzifikovali mezi více bank," doplnil Daněk.

Města s účty u Sberbank

Města Kolik mělo uloženo Kolik se zatím podařilo získat zpět
Praha 780 mil. Kč 620 mil. Kč
Jihlava 150 mil. Kč nic
Ostrava 260 mil. Kč vše, u banky má ale stále pohledávku 160 mil. Kč
Zdroj: data úřadů

Stovky milionů korun si do Sberbank dříve převedla také Praha. "Spolupráci se Sberbank navázali naši předchůdci ve vedení Prahy v minulém volebním období. Pravděpodobně šlo o důsledek situace, kdy řada bank na českém trhu odmítala přijímat depozita. S ohledem na možná geopolitická rizika jsem již před delší dobou inicioval revizi této spolupráce. To vedlo vloni například ke stažení dlouhodobých depozit města," sdělil finanční náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Ještě před ruskou invazí převedla Praha veškeré volné prostředky, celkem 620 milionů korun, do jiných bank. Zároveň vypověděla i spořicí účet, kde zbývalo 160 milionů, ty ale nebylo možné okamžitě poslat jinam. "Jedná se o dvě promile finančních prostředků hlavního města Prahy a jejich další osud aktivně řešíme s ministerstvem financí a Českou národní bankou," dodal Vyhnánek.

U Sberbank má své účty i Exekutorská komora ČR:

Ostrava měla na účtech u Sberbank celkem 260 milionů korun. Ještě před ruským útokem na Ukrajinu stihla vše převést jinam. "Statutární město Ostrava eviduje vůči Sberbank pohledávku ve výši 160 milionů korun, která vznikla z titulu termínované úložky s výpovědní lhůtou 31 dní. Město podalo výpověď k této úložce ještě před započetím konfliktu na Ukrajině, ale vzhledem k délce výpovědní lhůty jsou tyto prostředky aktuálně blokovány ve Sberbank," objasnila mluvčí města Gabriela Pokorná.

Podobně jako jiní byla Ostrava původně u Volksbank. Při přechodu ale podle Pokorné vedení Ostravy opět banku důkladně prověřilo. "Hodnotí se zejména kritéria bilanční sumy a kapitálové přiměřenosti, tak aby se partnerem města Ostravy stal vždy ekonomicky silný subjekt. Tyto podmínky v době započetí spolupráce Sberbank splňovala," nastínila Pokorná.

Aktuální situace kolem banky

Klienti Sberbank si mohou od úterý zkontrolovat zůstatek na účtu přes bankomat. "Všechny zůstatky na účtech klientů byly zafixovány k 28. únoru a podle výše těchto zůstatků bude postupovat Garanční systém finančního trhu při výplatě náhrad prostřednictvím vybraných poboček Komerční banky," informoval finanční dům na svých stránkách.

V pondělí odpoledne také zveřejnil upozornění, že dočasně mohou klienti využívat například plateb kartou či výběrů z bankomatů do 1 000 korun denně.

Podívejte se na pondělní reportáž TV Nova o situaci kolem Sberbank:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz