Počasí

Konec týdne bude slunečný. Česko ale trápí nedostatek srážek

Konec týdne bude slunečný. Česko ale trápí nedostatek srážek
Ilustrační fotografie | Zdroj: Thinkstockphotos

Denní délka slunečního svitu se bude v příštích hodinách zastavovat až na 11 hodinách, i nadále bude malou oblačnost zajišťovat oblast vysokého tlaku vzduchu nad severovýchodní Evropou. Rána budou zůstávat mrazivá – nejnižší teploty naměříme na východě území a budou klesat až ke -10 °C. Kdy začne pršet?

Také konec týdne bude ve znamení malé oblačnosti – bude jasno až polojasno. Pouze na severovýchodě území může být přechodně až oblačno a v Beskydech ojediněle sněhové přeháňky. Ranní teploty budou klesat na -3 až -8 °C, na východě území ojediněle až k -10 °C. Denní teploty vystoupají ve čtvrtek na 6 až 10 °C, na severovýchodě území ke 3 °C, v pátek bude 3 až 8 °C.

Nejchladněji bude na východě území

Malá oblačnost a mrazivé noci budou mít zelenou také o víkendu. V sobotu bude jasno až polojasno. Ranní teploty budou klesat na -3 až -7 °C, na východě území až na -10 °C. Denní teploty vystoupají na 1 až 6 °C, v Polabí až na 8 °C. V neděli bude jasno až polojasno. Ranní teploty budou klesat na -3 až -7 °C, na východě ojediněle až na -10 °C. Denní teploty vystoupají na 4 až 8 °C.

A malá oblačnost bude pokračovat i v první polovině příštího týdne – teploty půjdou nahoru zejména v ranních minimech – od středy očekáváme v nížinách teploty nad bodem mrazu. Na vydatnější déšť to nevypadá ani ve druhé březnové dekádě.

Související obsah

​Jaká bude délka slunečního svitu do konce týdne?

Bílý den se neustále prodlužuje a díky vlivu tlakové výše bude na celém území Česka do konce týdne jasno nebo polojasno. Tabulka ukazuje, kolik hodin slunečního svitu očekáváme od čtvrtka do neděle v jednotlivých městech.

Denní délka slunečního svitu (v hodinách) ve vybraných městech | Zdroj: TN.cz

​První polovina března je chudá na srážky

Meteorologická zima přinesla velké srážkové rozdíly na našem území. Kvůli převládajícímu čerstvému západnímu proudění se projevilo orografické zesílení srážek v horských oblastech – tam se srážkové úhrny za poslední tři měsíce přehouply i přes 700 mm. Jako celek ale byla letošní zima srážkově mírně podprůměrná.

První polovina letošního března je chudá na srážky a nárůst vegetace ve druhé polovině měsíce bude na vodu náročný. Přírodní sníh leží od nadmořské výšky 800 m nad mořem, současná vodní hodnota sněhu by naplnila vodní nádrž Lipno dva a půl krát, ale hladinu podzemní vody už nedoplní. Hladina podzemní vody je v mělkých vrtech celkově normální. Z hydrologického hlediska jsou už nyní březnové průtoky podprůměrné.

Předpověď počasí na čtvrtek 10. března:

 

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz