Zahraničí

Válka nebere ohled ani na děti. Přibývá těch, které utíkají na hranice bez rodičů

Válkou na Ukrajině nejvíce trpí ti nejbezbrannější. Od začátku války do středy opustil svou zemi 1 milion dětí. Při útěku do bezpečí ostatních států však často cestují bez svých rodinných příslušníků.

Dvoumilionovou hranici překonal počet ukrajinských uprchlíků ve středu. Více než milion z nich byly děti. Přibývá takových, které přichází na hranice se sousedními státy často samy a bez doprovodu své rodiny.

Děti posílají do bezpečí rodinní příslušníci, kteří nemohou opustit Ukrajinu a musí narukovat do armády. V jiných případech se děti při chaotickém útěku z domovů ztratí svým rodičům. Mnohým z nich není ani 14 let a právě na nich se nejvíce projevují známky psychických problémů.

Související obsah

"Rodiče se uchylují k těm nejzoufalejším a srdcervoucím opatřením, aby ochránili své děti. To zahrnuje posílání potomků pryč se sousedy a přáteli, aby našli bezpečí mimo Ukrajinu. Rodiče naopak zůstanou doma, aby chránili své domovy a vlast. Odloučení může znamenat hluboký psychický stres z nejistoty a strachu o členy rodiny," uvedla ředitelka organizace Save the Children Irina Saghoyanová na stránkách humanitární společnosti.

Děti v takto vypjatých situacích mají problémy se spánkem a často špatně snáší hlasité sirény se střelbou. "Modlím se, aby siréna v mé hlavě ztichla," přiznal se teprve 13letý uprchlík dobrovolníkům Save the Children, kteří na rumunských hranicích s Ukrajinou poskytují pomoc opuštěným a traumatizovaným dětem. Humanitární organizace působí i na dalších hraničních přechodech s Ukrajinou.

Související obsah

Malí Ukrajinci ale trpí i v krytech a ve svých domovech. "Uzavírají se, přestávají mluvit a přicházejí o své dětské iluze. Mnozí z nich mají také otce na frontě a matku traumatizovanou," řekl pro Corriere della sera prezident humanitární organizace Soleterre Damiano Rizzi.

Válka na Ukrajině je tak často označována jako válka proti dětem, protože v předchozích dnech byly ruským ostřelováním zasaženy nemocnice s dětskými pacienty nebo sirotčince. Přesný počet mrtvých dětí se neví, ale už nyní se pravděpodobně bude pohybovat v řádu stovek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz