Zahraničí

Britové se obávají změny ruské taktiky. Ukrajincům pošlou stovky střel

Britové se obávají změny ruské taktiky. Ukrajincům pošlou stovky střel
Ilustrační foto |

Po protitankových střelách pošlou Britové Ukrajincům další obranné zbraně. Tentokrát se jedná o protiletadlové střely, které mají Ukrajinu ubránit před ruskými letadly a jejich nálety. S vyhlášením bezletové zóny však Británie stále nesouhlasí.

Británie pomůže posílit obranu ukrajinského vzdušného prostoru. Napadenému státu totiž daruje přes 900 přenosných protiletadlových raket STARStreak. Pomoc, kterou ve středu odsouhlasila vláda Borise Johnsona, by měla být reakcí na údajnou změnu taktiky ruského agresora.

"V reakci na ukrajinské žádosti se vláda rozhodla prozkoumat darování vysokorychlostních přenosných protivzdušných střel STARStreak. Věříme, že tento systém zůstane v rámci definice obranných zbraní a umožní ukrajinským silám lépe bránit své nebe," uvedl britský ministr obrany Ben Wallace.

Související obsah

Britská vláda nyní musí ještě vymyslet, jak zbraně na Ukrajinu dodá a jakým způsobem vycvičí ukrajinské vojáky k jejich správnému používání. "Je životně důležité, aby si Ukrajina zachovala svou schopnost létat a potlačila ruské letecké útoky," řekl svým kolegům Wallace.

Podle agentury Reuters systém STARStreak vyrábí společnost Thales. Jedná se tak o další obranou techniku, kterou Britové Ukrajincům poslali. Britská podpora se totiž omezila pouze na obranné zbraně. V minulosti na Ukrajinu britská vláda poslala zhruba 3,5 tisíce protitankových střel.

Prosby o zavedení bezletové zóny nad Ukrajinou však Británie stále odmítá. Podle ní by to znamenalo, že by vojenské síly NATO musely vstoupit do otevřeného konfliktu s Ruskem, což by znamenalo ještě větší prohloubení války.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz