Zahraničí

Polsko chce poskytnout stíhačky MiG-29 Ukrajině. Pentagon: Ohrožuje to NATO

Polsko je připravené poskytnout Ukrajině všechny svoje stíhačky MiG-29, o které opakovaně žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Polsko, které by stroje poskytlo rychle a bezplatně, se proto obrátilo na Spojené státy americké, které mají sloužit jako prostředník. USA ale s návrhem nesouhlasí, podle nich ohrožuje celou Severoatlantickou alianci (NATO).

"Máme válku! Nemáme čas na všechny tyto signály. To není ping pong! Tohle je o lidských životech! Prosíme ještě jednou. Vyřešte to rychleji. Nepřesouvejte odpovědnost, pošlete nám letadla," vzkázal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Polsko disponuje celkem 28 stíhačkami sovětské výroby MiG-29 a je připraveno je všechny poskytnout Ukrajině. Chce se ale vyhnout obvinění Ruska, že se aktivně účastní války. Poláci se proto obrátili na Spojené státy americké a chtějí stíhačky poslat na americkou leteckou základnu v Německu, odkud by je měla dostat ukrajinská armáda.

Související obsah

"Zdůrazňujeme, že Polsko se této války neúčastní, stejně jako celé NATO. Proto musí být jakékoliv rozhodnutí o dodání útočných zbraní přijato jednomyslně celou aliancí," vysvětlil polský premiér Mateusz Morawiecki.

Spojené státy ale návrh odmítly. Podle amerického ministerstva obrany totiž tento plán vyvolává vážné obavy v celé alianci NATO. Rusko už dříve varovalo, že by podporu ukrajinských vzdušných sil třetí stranou považovalo za její zapojení do konfliktu.

"Budeme pokračovat v konzultacích s Polskem a našimi dalšími spojenci v NATO o této otázce a obtížných logistických výzvách, které představuje. Ale nevěříme, že polský návrh je udržitelný," informoval Pentagon na twitteru. Polsko chce svou rychlou nabídkou donutit USA i k tomu, aby Varšavě dodaly své stroje, kterými můžou ochránit polské území.

Související obsah

"Polsko žádá Spojené státy americké, aby mu poskytly použitá letadla s podobnými operačními schopnostmi. Polsko je připraveno okamžitě určit podmínky nákupu těchto strojů," apelovalo polské ministerstvo zahraničí.

Polská vláda zároveň požádala další země NATO, aby podnikly podobné kroky. Stejné stíhačky má ve výzbroji ještě Slovensko a Bulharsko.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz