Zahraničí

Máme důkaz, že Ukrajina chystala útok, tvrdí Rusko. V rozkazu je ale něco jiného

Máme důkaz, že Ukrajina chystala útok, tvrdí Rusko. V rozkazu je ale něco jiného
Vojenské stany | Zdroj: TV Nova

Ruské ministerstvo obrany předneslo údajný důkaz, že Ukrajina připravovala útočnou operaci na separatistických republikách na Donbase. Jde o dokumenty, na nichž jsou podle Ruska plány Kyjeva vyslat vojáky na Donbas. Obsah dokumentů ale nic takového nenasvědčuje.

Ruská armáda údajně získala dokumenty, které usvědčují Kyjev z agrese vůči separatistickým republikám na Donbase. Podle agentury RIA v dokumentech stojí plán připravovaného útoku, který Ukrajina plánovala na březen. To má být v přímém rozporu s prohlášením ukrajinské vlády, která v únoru popírala jakékoliv plány na vojenské obsazení Doněcka a Luhanska.

Pravost dokumentu je předmětem spekulací. I když působí věrohodně, pochybnosti budí detaily, jako například výraz v průvodním dopise. "Iz Kyeva" se totiž v ukrajinských úředních písemnostech nepoužívá.

Související obsah

Název rozkazu zní "O organizaci přípravy praporové taktické skupiny 4. pohotovostní brigády k plnění bojových úkolů v Operaci spojených sil". Předmětem složitě pojmenovaného rozkazu měla být spolupráce ukrajinské Národní gardy s útočnými výsadkáři. Právě pod výsadkáře měli být gardisté před útokem převeleni.

V rozkazu je také uveden plán přípravy a vybavení taktické skupiny. Gardisté měli být vybaveni především osvětovými a agitačními materiály, vlajkami, tiskovinami a zdravotnickým příslušenstvím. Do 5. února také měla být skupině přepravena vojenská technika ze základny ve Staryči ve Lvovské oblasti, tedy ze západních částí Ukrajiny.

Související obsah

Pro každého vojáka měly být také připraveny dvě muniční sady pro všechny typy zbraní a potravinové příděly na 9 dní. Vybavení měla taktická skupina přepravovat v tankových, jednomístných a dvoumístných přívěsech.

Důraz je v dokumentu kladen na proočkovanost taktické skupiny proti covidu-19. Vojáci mají být také psychicky odolní a morálně připravení na svůj úkol. Pod dokumentem je podepsán generálplukovník Mykola Balan.

Související obsah

Podle ruského ministerstva obrany jsou tyto dokumenty důkazem, že Ukrajina plánovala zaútočit na Donbas. Ze znění rozkazu ale nic takového není patrné. Dokument přikazuje pouze přesun vojsk k východním hranicím, které byly v tu dobu pod zvýšeným tlakem separatistů i ruské armády.

Rozkaz navíc nebyl určen armádě, ale jednotkám Národní gardy, která podléhá ministerstvu vnitra. Jde tedy spíše o policii než o armádu. Rozkaz přesunout a vybavit gardisty tak měl spíše za cíl posílit ohrožené hranice.

Takto postupují ruská vojska v okupování Ukrajiny do 8. března:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz