Zahraničí

Ve Lvově se rozdělují rodiny. Ženy se loučí s manželi, kteří míří na frontu

Ukrajinu už kvůli válce opustily více než dva miliony lidí. Většinou jde o ženy a děti. Do Lvova, který se stal centrem uprchlíků, přicházejí ještě celé rodiny, dál na západ pak ale pokračují právě jen ženy a děti. Muži se vrací zpět, aby mohli bojovat.

Poslední slova a objetí, pak už matky s dětmi i otcové vyráží každý jiným směrem. Muže mladší 60 let za hranice nepustí. "Cítím jenom bolest a lítost, bojíme se o své rodiče, děti, o své muže, kteří zůstávají na Ukrajině. Nevíme, jestli je ještě někdy uvidíme," řekla Ukrajinka Inna.

Inna míří s dvouletou dcerou do Polska, druhé dítě se jí má narodit už za pár měsíců. Její manžel Dmitro se jako velká část mužů ze Lvova vrací domů do oblasti, kde už se bojuje. V jeho případě na předměstí Kyjeva. "Mám tam matku, otce, babičku, dědu a strýce, všechny moje příbuzné," vyjmenoval Dmitro.

Podobný osud má ve Lvově mnoho rodin. "Cítím se hrozně, když je mám takhle poslat do Polska, musím se vrátit zpátky do Charkova, mám tam příbuzné a přátele," popsal Oleg. "Posílám rodinu do Polska, velmi se o ně bojím, mám dvouletou dceru," zmínil Dmitro.

Související obsah

​Mnoho mužů přímo ze Lvova míří vstříc frontě ve vojenské uniformě. "Půjdu buď k domobraně, nebo k ozbrojeným složkám," hádá Eugene. Jeho žena se proto bojí, že ho na nádraží vidí naposledy. "Asi bych měla menší strach, kdybych měla jen jedno dítě, ale mám dvě a jsou opravdu malé," přiznala Julia.

Někteří muži, podobně jako o tom teď uvažuje Eugene, se jdou zapsat do armády rovnou z nádraží. Ve Lvově je takových míst hned několik. Jako vojáci pak ze Lvova míří přímo do války. K armádě ale, aspoň prozatím, nemůže každý, kdo chce bojovat. Zapsat se mohou jenom ti, kteří mají vojenské zkušenosti.

rod, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz