Zahraničí

ON-LINE: Při obléhání Mariupolu zahynulo už 1207 civilistů. Po boku Ukrajinců bude bojovat elitní odstřelovač "Vali"

Čtrnáctý den pokračuje válka na Ukrajině. Při náletu na město Mariupol zasáhla ruská armáda dětskou nemocnici a porodnici. Uvedly to ukrajinské úřady s tím, že v troskách zůstalo uvězněno mnoho lidí, včetně dětí. Podle tamního starosty přišlo během několidenního obléhání o život už 1207 civilistů. Rusko se s Ukrajinou dohodlo na otevření šesti humanitárních koridorů. Podle ukrajinské prokuratury ale Rusové příměří opět porušili, když u Kyjeva začali střílet do lidí. Na Ukrajinu přiletěl veterán kanadské armády a jeden z nejlepších odstřelovačů současnoti Vali. Bude bojovat po boku ukrajinské armády.

  • Do bojů na Ukrajině se po boku ukrajinské armády zapojí jeden z nejlepších odstřelovačů současnosti s přezdívkou Vali. Jde o veterána kanadské armády.
  • Od začátku ruské invaze mělo zemřít při obléhání ukrajinského města Mariupol 1207 civilistů.
  • Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) uvedla, že ztratila dálkový přenos dat ze svých bezpečnostních systémů instalovaných k monitorování jaderného materiálu v elektrárně v Černobylu a Záporoží.
  • Rusko se s Ukrajinou se dohodlo na otevření šesti humanitárních koridorů pro evakuaci civilních obyvatel.
  • Podle ukrajinské prokuratury bylo příměří opět porušeno, když u Kyjeva začali Rusové střílet do lidí. Jeden policista, který pomáhat evakuovat civilisty, po útoku zemřel.
  • Ukrajinská armáda odpoledne oznámila, že ruské jednotky pronikly do města Cherson a zajaly tam 400 civilistů ve snaze zlomit odpor.
  • Podle záchranářů je nejnáročnější situace v okrese Buča v Kyjevské oblasti. Tamní města jsou prý zcela pod kontrolou Rusů.
  • Ve středu o situaci na Ukrajině jedná česká vláda i Evropský parlament.

​Ve středu oznámily ukrajinské úřady v Mariupolu, že ruský nálet zasáhl dětskou nemocnici a porodnici. Přesný počet obětí zatím není známý. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského jsou v troskách nemocnice stále uvězněni lidé. Mezi nimi mají být i děti. Podle gubernátora Doněcké oblasti si nálet vyžádal 17 zraněných. Starosta Mariupolu podle agentury AFP uvedl, že během 9 dní trvajícího obléhání už ve městě zahynulo 1207 civilistů.

Na Ukrajinu dorazil veterán kanadské armády a jeden z nejlepších odstřelovačů na světě "Vali". Má bohaté zkušenosti z několika válečných konfliktů. Spolu s ním dorazilo na Ukrajinu dalších šest bývalých příslušníků kanadské armády.

V noci z úterý na středu na Ukrajině umírali další nevinní civilisté. Ruská armáda tvrdě zaútočila například na Žitomirskou oblast. V městečku Malyn zemřelo po bombardování rodinných domů nejméně devět lidí, mezi nimi byli i dva kojenci.

Počet mrtvých dětí stále roste. V troskách ve městě Sumy po úterním ostřelování našli tělo mrtvého chlapce, jedná se tak o třetí dítě, které při útoku na Sumy zemřelo. Všechny tři jsou z jedné rodiny. Celkem při úterním bombardování města Sumy zemřelo 22 civilistů.

A boje podle americké rozvědky jen tak neskončí. Naopak věří, že ruský prezident Vladimir Putin bude konflikt ještě více eskalovat. "Naši analytici se domnívají, že je nepravděpodobné, že by Putin mohl být zastaven neúspěchy. Domnívají se, že by mohl zdvojnásobit své úsilí demilitarizovat Ukrajinu," prohlásila podle Hlasu Ameriky šéfka rozvědky Avril Hainesová.

Související obsah

​Objevují se zprávy o tom, že Putinovo okolí se bojí ruského prezidenta informovat o neúspěších jeho armády na Ukrajině. Podle CIA Putin plánoval obsadit Kyjev do dvou dnů. "Myslím, že Putin je právě teď naštvaný a frustrovaný. Je pravděpodobné, že se pokusí rozdrtit ukrajinskou armádu bez ohledu na civilní oběti," řekl šéf CIA William Burns na výročním zasedání amerického kongresu.

Z obležených ukrajinských měst bylo během středy evakuováno přes 35 000 civilistů, uvedla AFP s odkazem na vyjádření prezidenta Volodymyra Zelenského. Za téměř dva týdny války podle agentury AP uprchly z Ukrajiny asi 2 miliony lidí. Ruské jednotky dobyly části území na jihu, ale v jiných regionech čelily prudkému ukrajinskému odporu.

Záběry z vybombardované nemocnice v Mariupolu jsou k vidění zde:

Jsme v Kyjevě, nikdo nikam neutíká, říká poradce Zelenského Michail Podoljak:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz