Domácí

Poslanci definitivně schválili nový rozpočet. Schodek bude 280 miliard

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek schválila nový státní rozpočet. Ten začne platit od začátku následujícího měsíce a vystřídá tak rozpočtové provizorium, se kterým se hospodaří od začátku roku. Rozpočet počítá se schodkem 280 miliard korun, což je o 97 miliard méně, než navrhoval předchozí kabinet Andreje Babiše.

Ve čtvrtek po výrazně kratším jednání poslanci definitivně schválili nový státní rozpočet pro letošní rok. Ten začne platit od 1. dubna a nahradí tak rozpočtové provizorium.

Poslanci během schvalování odsouhlasili také vládní pozměňovací návrh o přidání jedné miliardy korun ministerstvu obrany. Dalších 1,8 miliardy korun pak poputuje na humanitární pomoc na Ukrajině.

Pro rozpočet, který ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a premiér Petr Fiala (ODS) označili jako úsporný a protiinflační, se vyslovilo 99 poslanců vládní koalice. Proti návrhu pak podle předpokladů bylo 86 opozičních poslanců z klubů ANO a SPD.

Související obsah

Opozici nejvíce vadí, že rozpočet nereaguje na současnou energetickou krizi a občanům tak nezruší DPH z poplatků za odběr elektřiny nebo plynu. Dále také například kritizuje snížení investic do nemocnic.

Schválený rozpočet pro letošní rok tedy počítá s příjmy 1 613,2 miliardy korun a výdaji 1 893,2 miliardy. Oproti návrhu předcházející vlády Andreje Babiše tak rozpočet pro letošní rok ušetří státní kase 97 miliard korun. Průměrná roční inflace by se měla pohybovat okolo 8,5 procenta.

Česká republika se od začátku tohoto roku nachází v rozpočtovém provizoriu, to znamená, že stát hospodaří po vzoru loňského rozpočtu. Fialova vláda proto již dříve avizovala, že chce návrh do konce března schválit. K tomu právě došlo při čtvrtečním jednání. K úplnému schválení návrhu tak stačí ještě podpis prezidenta Miloše Zemana.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz