Domácí

Sněmovna schválila pandemický zákon i rozpočet v prvním čtení

Sněmovna na páteční schůzi schválila pandemický zákon. Předseda SPD vzápětí oznámil, že bude podávat ústavní stížnost. Poslanci také projednávali státní rozpočet na letošní rok. Dolní komoru při té příležitosti navštívil i prezident Miloš Zeman, který vládě vyčetl, že neruší daňové výjimky. Další schůze Poslanecké sněmovny je naplánovaná na 22. února.

​Návrh státního rozpočtu

Návrh zákona o státním rozpočtu pro letošní rok v pátek poslanci schválili v prvním čtení. Schodek má klesnout na 280 miliard korun. Vládní koalice ho považuje za úsporný, naopak poslanci z ANO a SPD ho nepodpořili. 

V návrhu vláda předložila schodek ve výši 280 miliard korun a od rozpočtového výboru dostala doporučující stanovisko. "Vláda jednomyslně odhlasovala nový státní rozpočet pro rok 2022. Oproti původnímu návrhu došlo ke snížení schodku rozpočtu o 100 miliard korun. Dodržujeme tak náš slib, že chceme zdravé a konsolidované veřejné finance," vyjádřil se k vládnímu návrhu premiér Petr Fiala (ODS).

Související obsah

Opozičním poslancům se ale návrh nelíbí, zkritizoval ho například exministr průmyslu Karel Havlíček nebo bývalá šéfka ministerstva financí Alena Schillerová (oba za ANO). Shoda ale panuje na tom, že rozpočet musí být schválen. "Rozpočet je klíčový a nesmí být zablokován. Rozpočtové provizorium musí skončit!" uvedla Schillerová.

Poslanci odhlasovali, že o státním rozpočtu budou moci jednat také po páteční půlnoci i v sobotu.

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) poslanci v pátek večer schválí základní parametry státního rozpočtu:

Pandemický zákon

V pátek odpoledne Poslanecká sněmovna schválila pandemický zákon. Novelu už poslanci jednou schválili, minulý týden ji ale Senát vrátil zpět dolní komoře.

"Novela pandemického zákona byla řádně doprojednána po 37 hodinách Poslaneckou sněmovnou a bude schválena dle dohody více jak 101 hlasy koalice v pátek. Všechno ostatní je jen hysterický křik SPD a T. Okamury," nechal se slyšet předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.

Související obsah

​Předseda SPD Tomio Okamura se silně ohradil proti postupu, který zvolili poslanci vládní koalice. Vyčetl jim, že mu odepřeli se k pandemickému zákonu vyjádřit tím, že stanovili pevný čas pro hlasování. Takový postup je podle něj projevem totality.

Po hlasování si vzal opět slovo a prohlásil, že bude podávat ústavní stížnost. "Chcete nás umlčet, ale já bych vás chtěl upozornil, že i my máme volební program. A náš volič nesouhlasí s omezováním práv a svobod občanů," řekl předseda SPD a zkritizoval vládní strany, že odmítly hlasovat v noci, kdy nebyl v sále dostatek poslanců k přehlasování senátního veta.

Volba místopředsedy

Na páteční schůzi poslanci rovněž v tajném hlasování zvolili šestého místopředsedu Poslanecké sněmovny, kterým se stal bývalý ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO). Obdržel od přítomných poslanců 106 hlasů. Druhým kandidátem byl Tomio Okamura, který získal 22 hlasů.

"Škrtat umí i foxteriér"

Dopoledne ve Sněmovně vystoupil prezident Miloš Zeman a vyjádřil se ke státnímu rozpočtu. "Nastal čas dluhy splácet a tento čas dopadl na přítomnou vládu. Chtěl bych se pokusit vládě i poslancům pomoci v hledání nástrojů, jak v této chvíli dluhy splácet. Pokud moje nápady, jako vždy geniální, odmítnete, řeknu si, že jsem to alespoň zkusil," nechal se slyšet Zeman.

Prezident Miloš Zeman navrhovaný rozpočet kabinetem Petra Fialy zkritizoval:

​Dle jeho mínění návrh rozpočtu není růstový, ale proinflační. "Říkal jsem už jako premiér, že škrtat výdaje dokáže i cvičený foxteriér, ale najít zdroje příjmů chce jistou ekonomickou inteligenci," konstatoval a zopakoval svůj dlouhodobý názor, že by měly být zrušeny daňové výjimky. Díky tomu by Česko podle něj získalo přebytkový rozpočet. "Bojíte se zrušit daňové výjimky, protože se bojíte svých voličů," zaznělo od prezidenta.

Během svého proslovu si rýpnul do předsedy SPD Tomia Okamury. "Daňových výjimek je 172. Kdybych chtěl následovat Tomia Okamuru, tak bych zde v průběhu šestihodinového projevu přednesl komentář ke 172 výjimkám. Ale protože vás nechci trápit, uvedu pouze příklad slevy na nevýdělečného člena domácnosti ve výši 7 miliard korun," prohlásil Zeman za smíchu poslanců.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz