Zahraničí

Záchrana světa a vojenská základna v porodnici. Jak se v Rusku píše o válce

Navzdory velkému množství fotografií i videí, které zachycují události na Ukrajině, ruská média stále trvají na kremelské verzi pravdy. Rusové se tak ve svých novinách mohou dočíst o tom, že nikoliv válka, ale "speciální vojenská operace" jde podle plánu a že Rusko zachraňuje svět. Dezinformacemi posvěcenými od oficiálních úřadů popírají i válečná zvěrstva, o kterých informuje Ukrajina i organizace, které tam působí. Například porodnice, kterou Rusové ve středu zničili, podle nich sloužila jako vojenská základna radikálů.

Zatímco na Ukrajině umírají nevinní civilisté, Rusové se ve svých novinách a internetových denících, které jen překypují nejrůznějšími dezinformacemi, dočtou například, že invaze, respektive "speciální vojenská operace" zachránila velkou část světa před apokalypsou.

Ruskými médii se skutečně šíří příběh o tom, že na Ukrajině byla pod vedením Spojených států vyvinuta biologická zbraň. Jako důkaz předkládají údajně originál ukrajinského dokumentu, který se podařilo získat ruskému ministerstvu obrany. Jeho pravost není možné nijak ověřit, čtenáři tak musí věřit tomu, že pokud to tvrdí ruská vláda, tak je to pravda.

České Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) upozorňuje, že propagandu o biologických zbraních Rusko nepoužívá poprvé.

Jaderné zbraně

Aby toho nebylo málo, Rusko podle svých médií nezachránilo svět pouze před biologickými zbraněmi, ale i jadernými. O tom, že Ukrajina měla v plánu vyrábět jaderné zbraně, píše například i ruská agentura Interfax, která s odkazem na nejmenovaný zdroj uvedla, že "vědecká komunita Ukrajiny má dostatečné kompetence k vytvoření jaderných výbušných zařízení".

Související obsah

​Jaderné zbraně prý Ukrajina vyvíjí například v Černobylské jaderné elektrárně. Ukrajina tato tvrzení pochopitelně popírá a opírá se o to, že žádný z mezinárodních orgánů nic takového neodhalil.

Ruské dezinformace vyvrací i český Státní úřad pro jadernou bezpečnost. "Vyhořelé jaderné palivo z ukrajinských elektráren se pro výrobu zbraňového plutonia nehodí. Kvůli vyššímu zastoupení dalších izotopů plutonia," zdůraznil.

Pomoc civilistům

Podle ruských zpráv Putinova armáda nezachraňuje jen okolní svět, ale i samotné Ukrajince. Přestože invaze na Ukrajinu vyvolala masivní emigraci, kdy statisíce lidí uprchly ze svých domovů a mohou vyprávět o své "lásce" k okupantům, ruská média tvrdí, že ukrajinští civilisté ruským vojákům děkují za záchranu.

Například noviny Komsomolskaja pravda přinesly svědectví ruského zpravodaje. "Z Mariupolu včera (v úterý) odešlo tucet lidí, kterým se podařilo uprchnout. Ukrajinští nacionalisté jim stříleli do zad," napsal zpravodaj. Mezitím v úterý oběhly svět fotografie první evakuace z Mariupolu, které ukazují, že ukrajinská armáda občanům pomáhá se dostat z obléhaného města.

První evakuovaní lidé z Mariupolu Zdroj: Profimedia

​Z Mariupolu v posledních dnech přicházejí ty nejhrůznější zprávy. Ve středu svět zasáhla informace o bombami zničené porodnici a dětské nemocnici, při útoku mělo zemřít i dítě a další jsou zraněné. Ruská média útok nepopírají, jejich verze je ale jiná.

Například již zmíněná Komsomolskaja pravda, opírající se o tvrzení zástupce Ruska v OSN, ale údajně i místních obyvatel, píše, že "v této nemocnici nejsou žádní pacienti ani personál. Od začátku této vojenské operace byla tato porodnice obsazena ukrajinskou armádou". V budově prý měla základnu skupina Azov, kterou média i ministr zahraničí Sergej Lavrov označují za radikály.

https://twitter.com/Neo_Right_UA/status/1501586302680064005?s=20&t=baPMpF-NuoZH7arlPoeMlw

Záběry z místa ale opět hovoří jinak. Ukazují, že ve zničené budově se nacházelo klasické nemocniční vybavení. Zachycují i zraněné ženy, které v porodnici v době útoku byly. Symbolem útoku se stala těhotná žena, kterou záchranáři zakrvácenou nesou na nosítkách.

Fotografie po útoku na porodnici v Mariupolu Zdroj: Profimedia

Video není vhodné pro slabší povahy

Dezinformace na internetu ale nečíhají jenom na obyvatele Ruska. Varuje před nimi právě i české Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. "Kreml využívá propagandu jako jeden z prostředků války proti Ukrajině. Jejím cílem jsou i Češi," varuje centrum.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz