Zahraničí

ON-LINE: Ruská armáda stále ostřeluje Mariupol. Zemřelo tam už nejméně 1 582 civilistů

Podle ukrajinské armády zaútočila ruská letadla na běloruskou vesnici u hranic s Ukrajinou, důvodem má být snaha zapojit Bělorusko do války. Ukrajinská rozvědka tvrdí, že Rusko chystá v černobylské jaderné elektrárně teroristický útok. V elektrárně se technici pokouší obnovit přerušené dodávky elektřiny. V obléhaném Mariupolu pokračuje humanitární krize, už šest dní se do města nedostaly žádné dodávky pomoci. Dvě ukrajinské firmy s polovinou celosvětové produkce neonu musely kvůli válce zastavit činnost. WHO varuje před nárůstem počtu onemocnění covid-19 na Ukrajině a přijímacích zemích a odhaduje, že Ukrajinu může opustit až 4 miliony uprchlíků.

  • V jaderné elektráně v Černobyl začali technici s opravou poškozeného elektrického vedení. Elektrárna je už několik dní pod kontrolou ruských jednotek,které drží 211 členů personálu jako rukojmí.
  •  WHO se v důsledku konfliktu obává šíření covid-19 jak na Ukrajině, tak v přijímajících zemích a odhaduje, že zemi může opustit až 4 miliony uprchlíků.
  • V Mariupolu pokračuje humanitární katastrofa, do města se už šest dní nedostala pomoc a kvůli ostřelování nemůže probíhat evakuace. Od začátku invaze tam zemřelo nejméně 1 582 civilistů.
  • Ruská letadla podle ukrajinské armády v pátek odpoledne zahájila letecký útok na běloruskou vesnici Kopani, která se nachází u hranic s Ukrajinou. Informovalo o tom ukrajinské Velitelství vzdušných sil, podle kterého má být cílem ruské armády vtáhnutí Běloruska do války.
  • Ukrajinská rozvědka má podle ministerstva obrany informace, že se ruští okupanti chystají provést v černobylské jaderné elektrárně teroristický útok. Zodpovědnost za vzniklou katastrofu se prý pokusí přenést na Ukrajinu.

Na Ukrajině pokračují boje, které se přesunuly i do měst, která dosud přímé ostřelování nezažila. Pod palbou se poprvé ocitlo město Dnipro v centru Ukrajiny. Rusové zaútočili i na Luck nacházející se na severozápadě Ukrajiny zhruba 150 kilometrů od Lvova a jihozápadní Ivano-Frankivsk.

Podle OSN by válka na Ukrajině by mohla zvýšit ceny potravin až o 20 %. Narušení zemědělské činnosti by mohlo „zvýšit mezinárodní ceny potravin a krmiv o 8–22 %. Pokud válka ovlivní úrodu, OSN předpovídá, že v letech 2022-2023 by mohlo podvýživou trpět 8–13 milionů lidí, informuje Kyiv Independent.

Velitelství vzdušných sil ukrajinské armády odpoledne informovalo, že ruská letadla zaútočila na běloruskou vesnici Kopani u ukrajinsko-běloruských hranic. "Přijali jsme informaci od Státní pohraniční stráže, že ruská letadla vzlétla z letiště Dubrovica (Bělorusko), vlétla nad území Ukrajiny, otočila se nad našimi vesnicemi, načež zahájila palbu na vesnici Kopani," uvedlo velitelství na facebooku.

Ukrajinská armáda se domnívá, že se jedná o provokaci a jejím cílem má být zatažení Běloruska do války. V pátek zároveň ukrajinské ministerstvo obrany oznámilo, že státní rozvědka disponuje informacemi o tom, že Rusko chystá teroristický útok v černobylské jaderné elektrárně, z něhož by posléze měla chtít obvinit Ukrajinu.

Humanitární krize v Mariupolu

Nejvážnější situace nadále panuje v obléhaném Mariupolu, kam se podle místních úřadů nedostala humanitární pomoc již šest dní. Zásoby potravin a léků se ve městě dostávají na kritickou úroveň a kvůli neustálému ostřelování nemůže probíhat evakuace obyvatel, ačkoliv v uplynulých dnech bylo několikrát dohodnuto otevření humanitárního koridoru.

Rusko však příměří podle Ukrajiny opakovaně porušilo. Ve čtvrtek probíhalo ostřelování takřka nepřetržitě, tvrdí starosta Mariupolu Vadym Bojčenko.

Související obsah

​"Každých 30 minut létala nad městem letadla, útočila na obytné oblasti a zabíjela civilisty, včetně seniorů, žen a dětí," uvedl. Podle něj Rusové střílejí i na trasu evakuačního koridoru, a to i poté, co ukrajinské úřady ujistí, že je cesta bezpečná.

Putinova armáda údajně obkličuje několik dalších ukrajinských měst s cílem je odříznout od světa podobně jako Mariupol.

Humanitární otázky na svém prvním setkání od začátku války řešili i ministři zahraničí Ukrajiny a Ruska Dmytro Kuleba a Sergej Lavrov. Jednání ale podle Kuleby kýžený výsledek nepřineslo, jeho ruský protějšek se drží své tradiční rétoriky a příměří se mu vyjednat nepodařilo. Kuleba za Ukrajinu požaduje 24hodinové příměří. K setkání je ochotný přistoupit znovu.

Ruská letadla zaútočila na Bělorusko. Chtějí ho zatáhnout do války na Ukrajině, tvrdí Kyjev:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz