Domácí

Dávka pro Ukrajince, přístup dětí do škol. Sněmovna schválila pomoc uprchlíkům

Poslanci projednali ve zrychleném schvalování trojici předloh souvisejících s uprchlíky z Ukrajiny. Týkají se mimořádné ochrany uprchlíků a jejich přístupu ke zdravotním službám, vstupu na pracovní trh a sociálního zabezpečení a také vzdělávání. Všechny nové zákony poslanci schválili.

Poslanecká sněmovna v pátek od 9:00 projednala tři předlohy ohledně uprchlíků z Ukrajiny. Ty mají Ukrajincům zpřístupnit zdravotnictví a pro děti zajistit vzdělávání na středních a základních školách. Všechny postupně, i přes výměny názorů, schválili.

První návrh se týká dočasného zavedení mimořádné ochrany. Ten zjednoduší uprchlíkům získání pobytového oprávnění a zajistí jim zdravotní služby. Pokud by uprchlíci neměli své příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání, plné pojistné by za ně uhradil stát.

Další z návrhů by každému příchozímu Ukrajinci automaticky poskytl humanitární dávku ve výši 5 tisíc korun. O dávky v následujících měsících už by si museli zažádat sami, stát by jim je vyplácel až pět měsíců. Děti běženců by mohly navštěvovat dětské skupiny a uprchlíci s postižením či ve vyšším věku by pak mohli zdarma využívat sociální služby. Uprchlíci, kteří už získali české vízum, by tady mohli pracovat bez pracovního povolení.

Související obsah

Poslední předloha se týká vzdělávání dětí. Ta umožní uprchlíkům z Ukrajiny podat přihlášku na maturitní obory středních škol až do 5. dubna a do nematuritních oborů by se mohli hlásit do 8. dubna. Návrh by se měl také týkat umístění dětí do základních a mateřských škol.

Vyvolaná diskuse se nevyvarovala záporným hodnocením předloh. "Budou sem přicházet kriminálně závadové osoby, budou sem přicházet další problémové věci," upozornil opoziční Hubert Lang (ANO 2011).

Související obsah

"Všechno není růžové. Není a nebude. Budou fronty, budou nepříjemnosti, budou tlačenice, budou problémy, ukáže se, že jsou tady kriminálníci, kteří zneužívají lidské bídy, bude tady kšeftování s vízy, může se objevit kuplířství, může se objevit nejrůznější řada negativních jevů. Za to může Putin," reagoval ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). I přes ostřejší diskusi nakonec poslanci podpořili všechny tři návrhy. 

Do Česka přišlo zatím okolo 200 tisíc Ukrajinců. Drtivou většinu dospělých tvoří ženy a zhruba 55 až 60 procent ze všech příchozích jsou děti. Celkově by České republice najít azyl až 450 tisíc běženců. Česko dosud registrovalo podle ministra vnitra zhruba 110 tisíc uprchlíků.

Podívejte se na reportáž z Poledních Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz