Zahraničí

Průlom v Rusku! Ve státní televizi kritizovali válku, přirovnali ji k Afghánistánu

Průlom v Rusku! Ve státní televizi kritizovali válku, přirovnali ji k Afghánistánu
Válka na Ukrajině Zdroj: TV Nova

V pořadu státní ruské televize dva hosté veřejně zkritizovali válku na Ukrajině. Podle nich je mnohem horší než válka v 80. letech v Afghánistánu. Kritiku si neodpustili, i když by jim v zemi mohly hrozit velké tresty.

Ani tvrdá cenzura Putinova režimu nezabránila, aby ve čtvrtek dva hosté v pořadu ruské státní televize Russia-1 řekli svůj názor na válku na Ukrajině. Veřejně ji přirovnali k válce Sovětského svazu v Afghánistánu.

Právě neúspěšná desetiletá válka v Afghánistánu v letech 1979 až 1989 přispěla k postupnému rozpadu východního bloku a Sovětského svazu. Podle filmaře, producenta a scenáristy Karena Šachnazarova může dojít k destabilizaci a izolaci země.

"Je pro mě těžké si představit, že bych obsadil města, jako je Kyjev. Nedokážu si představit, jak by to vypadalo. Pokud se toto dění začne proměňovat v absolutní humanitární katastrofu, budou se od nás distancovat i naši blízcí spojenci jako Čína a Indie. To všechno pro nás může mít špatnou dohru. Ukončení této operace stabilizuje chod naší federace," citoval list Daily Mail Šachnazarova.

Související obsah

Druhý účinkující, akademik Semjond Bagdasarov, se zase zeptal, jestli se země musí opravdu dostat do stejné situace jako v 80. letech minulého století. Jeho pichlavou otázku přerušil Putinův propagandista Vladimir Solovjev, který uvedl, že to do pořadu nepatří.

Režim v posledních dnech zintenzivnil represe vůči médiím a jednotlivcům. Zatím na území Ruska zablokoval sociální sítě Facebook a Twitter a prezident Putin podepsal zákon, který kriminalizuje záměrné šíření takzvaných "falešných zpráv" v Rusku. Za kritiku války jakýmkoliv způsobem hrozí v Rusku až 15 let vězení.

Moskva zvažovala i odpojení země od internetu, více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz