Domácí

Velká ztráta pro karlovarský festival. Zemřela Eva Zaoralová (†89)

Velká ztráta pro karlovarský festival. Zemřela Eva Zaoralová (†89)
Eva Zaoralová Zdroj: Mediafax

Ve čtvrtek večer ve věku 89 let zemřela umělecká ředitelka Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který vedla s hercem Jiřím Bartoškou. O úmrtí mimo jiné informoval časopis Film a doba, kterého byla Zaoralová šéfredaktorkou.

Eva Zaoralová byla filmová publicistka, která se zabývala především francouzskou a italskou kinematografií. Od roku 1994 působila vedle herce Jiřího Bartošky ve vedení Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Do roku 2010 byla uměleckou ředitelkou, poté se z ní stala umělecká poradkyně festivalu. O úmrtí informoval v pátek dopoledne na svém facebooku časopis Film a doba.

Zaoralová vystudovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy češtinu, francouzštinu a italštinu. Po studiích zpočátku pracovala jako tlumočnice. Byla šéfredaktorkou odborného filmového časopisu Film a doba, dokonce přednášela filmovou historii na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze. Zasedala v porotě mnoha filmových festivalů.

Související obsah

Mimo jiné byla také několikrát oceněna. V roce 2007 jí ředitel canneského festivalu Giles Jacob předal ocenění určené pro nejvýznamnější novináře. Tři roky poté převzala od prezidenta Václava Klause medaili Za zásluhy II. stupně a v roce 2012 obdržela francouzské vyznamenání Důstojník Řádu umění a literatury. 

Eva Zaoralová se narodila 28. listopadu 1932 v Praze. Byla třikrát vdaná, její poslední manžel byl režisér a scenárista Zdenek Zaoral. Zemřela 10. března 2022.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz