Zahraničí

Evropská komise po neformálním jednání oznámila další sankce proti Rusku

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pátek ve Francii zúčastnil neformální zasedání Evropské rady. Hlavním tématem byl aktuální vývoj konfliktu na Ukrajině a jeho důsledky pro Rusko.

Čtvrtý balíček opatření, který má za cíl izolovat Rusko a vyčerpat jeho zdroje pro válku, je výsledkem pátečního neformálního summitu Evropské rady v Paříži. Podle premiéra Petra Fialy byla schválena Versailleská deklarace.

Ta obsahuje důraz na transatlantickou vazbu a napojení evropského obranného úsilí na NATO. Dále budou mít členské státy právo na výběr vlastní skladby energetického mixu. "To je pro nás důležité, protože chceme i nadále posilovat naši jadernou energetiku. Společně s Polskem jsme taktéž prosadili posílení evropské infrastruktury na zkapalněný plyn," uvedl premiér na twitteru.

Související obsah

​"Hlavním sdělením tohoto summitu a výsledné deklarace je jasná a jednotná pozice evropských států. Vladimir Putin chtěl rozdělit Evropu, a to se mu nepovedlo. Dáváme jasně najevo, že proti ruské agresi postupujeme jednotně a že podporujeme Ukrajinu v jejím boji proti Rusku," pokračoval Fiala.

Předsedkyně Evropské komise Von der Leyenová v pátek oznámila, že na konci května navrhne konec evropské závislosti na ruském plynu, ropě a uhlí do roku 2027. "To bude podpořeno nezbytnými národními a evropskými zdroji. A představíme i možnosti přizpůsobení trhu s elektřinou, aby lépe podpořil ekologickou tranzici," uvedla.

Von der Leyenová ukázala pět nejdůležitějších bodů tohoto zasedání. Tím prvním je odepření statusu Doložky nejvyšších výhod na evropských trzích a zrušení důležitých benefitů ze Světové obchodní organizace (WTO) jako třeba předvídatelnost a transparentnost mezinárodního obchodu, příležitost hájit obchodní zájmy a navýšení konkurenceschopnosti firem odstraněním nekalých praktik. 

Dále bude vyvíjet tlak na ruské elity, které mají blízko k Putinovi. Také se postará o to, aby Rusko a jeho nejbohatší vrstva nemohla používat kryptoměny k obejití sankcí, zakáže export jakéhokoliv luxusního zboží z Evropy do Ruska a zabránit importu důležitého zboží, jako je železo a ocel z Ruské federace.

Evropská unie by se nejpozději do pěti let chtěla zbavit závislosti na ruských energiích:

 

cej, pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz