Zahraničí

Záhada spadlého dronu v Záhřebu. Chorvati už údajně ví, odkud se vzal

Záhada spadlého dronu v Záhřebu. Chorvati už údajně ví, odkud se vzal
Policie a dron v Chorvatsku Zdroj: ENEX

Chorvatsko žije případem spadlého dronu, který se ve čtvrtek v noci zřítil na čtvrť Jarun v hlavním městě Záhřebu. Podle dostupných informací šlo o sovětský dron Tu-141. Tyto drony používá v současnosti jedině Ukrajina, ta však popřela, že by vzlétl z jejího území. Chorvatsko už údajně ví, odkud přesně dron přiletěl.

Už druhým dnem řeší Chorvatsko pád vojenského dronu na hlavní město Záhřeb. Při havárii se nikdo nezranil, dopad ale poškodil na 40 aut na nedalekém parkovišti. Dron dopadl v okolí univerzitních kolejí a část ze 4,5 tisíce ubytovaných studentů musela být na několik hodin evakuována. Na místě dopadu zůstal kromě trosek také metr hluboký kráter.

Ještě v pátek přišla zpráva, že šlo o zastaralý průzkumný dron sovětské výroby Tu-141 zvaný Striž. Tyto drony už používá pouze Ukrajina, disponují jimi ale i další postsovětské republiky jako například Rusko. Ukrajina ale popřela, že by dron pocházel od nich.

Související obsah

Striž má dolet přibližně 1 000 kilometrů, což ztěžuje přesné určení místa, odkud vzlétl. Vyšetřování však ukázalo, že dron přiletěl z východu a na své cestě překonal Maďarsko. Maďarská armáda průlet dronu zaregistrovala a dvakrát k němu vyslala stíhačky, ani v jednom případě se jim ale dron nepodařilo najít.

Podle chorvatských státních představitelů pokročilo vyšetřování natolik, že už je možné určit, odkud přesně dron vzlétl. Přesné informace ale hodlají sdělit až v sobotu. Portál Index však uvedl, že bezpilotní letoun kromě Maďarska přelétl také přes Rumunsko. Nad ním ale strávil pouze tři minuty v porovnání se zhruba 40 minutami v maďarském vzdušném prostoru.

Krátká doba, kterou dron strávil nad rumunským územím, naznačuje, že musel překročit rumunské hranice v malém výběžku na severu státu, což dává představu, z jakého směru dron přiletěl. Při přímé trase a doletu tisíc kilometrů je tak vysoce pravděpodobné, že bezpilotní letoun přiletěl ze středozápadní Ukrajiny.

Související obsah

Chorvatský premiér Andrej Plenković uvedl, že rozeslal vedoucím představitelům Evropské unie dopis, ve kterém volá po zvýšení intenzity spolupráce. "Něco takového se mohlo stát i v jiných městech. Mohla to být Budapešť, Lublaň nebo Bratislava," vyjmenovával podle portálu Jutarnji premiér Plenković hlavní města evropských států.

Premiér Plenković kvůli incidentu ve středu navštíví vojenskou základnu ve španělském Torrejon de Ardoz, kterou NATO používá ke sledování vzdušeného prostoru. Chorvatský předseda vlády bude požadovat vysvětlení, proč NATO dron neodhalilo dřív a patřičně nezasáhlo. V hlavním městě Madridu se také setká se španělským premiérem Pedrem Sanchézem.

K troskám dronu v sobotu vyjeli hasiči společně s bagry, aby je dokázali z kráteru vyprostit. Vyšetřovatelé doufají, že se jim podaří z trosek získat více informací o původu dronu. Hasiči museli kvůli vyprošťovacím pracím pořezat větve okolních stromů.

Související obsah

Ruská agentura TASS v souvislosti s incidentem uvedla, že druhý dron stejného modelu byl krátce po havárii toho v Záhřebu sestřelen nad Krymem nedaleko města Kransoperekopsk. Podle TASS měly oba drony provádět průzkumné akce nad Krymem, jeden z nich se ale odklonil od plánovaného kurzu a zamířil směrem na západ.

Ukrajina, která podle TASS měla oba drony vypustit, popírá, že by s nimi měla něco společného. Jako důkaz uvádí, že dron sestřelený u Krasnoperkopsku na fotografiích prezentovanými agenturou TASS měl stále ještě znak rudé hvězdy ze sovětské éry. Ukrajina přitom hvězdy na svých strojích přemalovala.

Na záběry z místa dopadu se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz