Zahraničí

Moskva hrozí Rumunsku a dalším státům NATO. Tímhle by se zapojily do války

Moskva hrozí Rumunsku a dalším státům NATO. Tímhle by se zapojily do války
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu Zdroj: Profimedia

Rusko pokračuje ve výhrůžkách Západu, který zemi kvůli vojenskému vpádu na Ukrajinu uvrhl sankcemi do ekonomické izolace. Rumunsko a další státy sousedící s Ukrajinou dostaly výstrahu od ruského ministerstva obrany. Pokud by umožnily na svém území operovat ukrajinskému letectvu, bude to Kreml pokládat za vstup těchto zemí do války.

Vedení ruské armády varovalo státy sousedící s Ukrajinou, že jejich případná pomoc ukrajinskému letectvu nebude bez následků. Moskva by je začala vnímat jako přímé účastníky války, pokud by umožnily startovat ukrajinským letounům ze svého území, informovala agentura AP.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov v neděli obvinil Západ, že povolil přemístění některých útočných stíhaček ukrajinské armády do Rumunska a dalších zemí. Ty ale konkrétně nejmenoval.

"V případě, že tyto bojové letouny z území sousedních států Ukrajiny vzlétnou a zaútočí na ruské síly, bude to znamenat, že se tyto země zapojily do tohoto vojenského konfliktu," prohlásil Konašenkov.

Související obsah

​Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovaně vyzval NATO k vyhlášení bezletové zóny nad Ukrajinou. Aliance to odmítá s tím, že by takový krok situaci mohl eskalovat do světové války. Každé letadlo na ukrajinské obloze by totiž NATO muselo sestřelit.

Hrozba ruského ministerstva obrany je v souladu se sobotním vzkazem prezidenta Vladimira Putina. Pro Rusko by bezletová zóna znamenala útok. "Okamžitě odpovíme a je jedno, čeho jsou tyto země členy," uvedl Putin.

Ruské jednotky pokračují v útocích na Ukrajině. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz