Zahraničí

Západním společnostem v Rusku hrozí znárodnění. Týká se to i českých firem

Odchod z Ruska oznámila po vlně kritiky už i největší německá banka. A ruská vláda chce vůči firmám opouštějícím Rusko radikálně zakročit. Prezidentu Putinovi navrhla, aby Rusko majetek těchto společností znárodnilo. A to může postihnout i desítky českých firem.

Pro ruskou ekonomiku přichází další rána. Po naléhání klientů i politiků odchází německá Deutsche Bank. "Ta izolace může trvat velice dlouhou dobu a ty sankce jsou v mnoha ohledech tak přísné jako ty, které uvalujeme na Írán nebo Severní Koreu," řekl ekonom Štěpán Křeček.

Nyní dokonce vyhrožují znárodněním majetku firem západních zemí. Proti je ale například nejbohatší Rus a oligarcha Vladimir Potanin. "Neměli bychom se snažit zabouchnout dveře, ale snažit se zachovat ekonomickou pozici Ruska na trzích, které jsme tak dlouho budovali," myslí si Potanin.

Související obsah

"Když takto výrazný oligarcha proti něčemu takovému vystupuje, tak by to mohlo mít vliv na to, že by nakonec k tomu plnému znárodnění nedošlo," domnívá se ekonom Lukáš Kovanda. Problém se ale týká také zhruba 150 českých firem. Pro většinu je to citlivé téma a nechtějí se k možné ztrátě majetku vyjadřovat.

Škoda Auto má v Rusku majetek v hodnotě jedné miliardy korun. Momentálně ale přerušila výrobu ve svých závodech v Kaluze a Nižném Novgorodu a také pozastavila export vozů do země. "Představenstvo Volkswagen přijalo rozhodnutí pozastavit obchodní aktivity v Rusku," řekl mluvčí Škoda Auto Tomáš Kotera.

Související obsah

Na ruském trhu působí hlavně české potravinářské a strojírenské společnosti. V ohrožení by tak mohla být například Madeta, Hamé nebo MND. Ani tyto firmy se nechtějí k možnému znárodnění vyjadřovat. "Dospěli jsme k závěru, že není žádoucí v Rusku nadále působit, a proto pozastavujeme naše aktivity," uvedla mluvčí Hamé a Vitana.

"Ten dopad bude čistě na to ruské podnikání. Ty firmy přijdou o majetek, který v Rusku měly. Pro většinu to byl jeden z pěti výrobních závodů, tak by to nemělo ohrozit stabilitu žádné velké firmy," řekl Tomáš Prouza ze Svazu průmyslu a obchodu. Mnoho světových firem už z ruského trhu odešlo a jejich seznam se každým dnem zvětšuje.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz