Zahraničí

ON-LINE: V bombardovaném Mariupolu je stále uvězněno bez jídla a vody na 300 tisíc lidí. Proběhnou další jednání mezi Kyjevem a Moskvou

Od začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu uplynulo už osmnáct dnů. Rusové nepřestávají s ostřelováním, raketovým útokům čelil Lvov, pod palbou byl také Kyjev a další města. Rakety zasáhly vojenské cvičiště vzdálené jen zhruba 20 kilometrů od polských hranic, přičemž zemřelo 35 lidí. Podle Ukrajinců ruské síly dokonce útočí na humanitární koridory, kterými se snaží uprchnout lidé ze země. Ve vesnici Peremoha zemřelo při útoku na humanitární konvoj sedm lidí, včetně dítěte. Česko poskytne Ukrajině další vojenský materiál a od půlnoci na pondělí přestal v Rusku fungovat Instagram. Během pondělního opoledne by mělo dojít k dalším jednáním mezi Moskvou a Kyjevem prostřednictvím videokonference.

  • Rakety zasáhly v neděli ráno vojenské cvičiště u Javorivu. Zemřelo 35 lidí. Město se nachází zhruba 20 kilometrů od polských hranic.
  • Česko poskytne Ukrajině další vojenský materiál. V pořadu České televize to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
  • Rusové měli podle Ukrajiny použít při útoku fosforovou munici. Její použití v obydlené oblasti je zakázáno Ženevskou úmlouvou.
  • Z Ukrajiny se podařilo evakuovat od začátku invaze 125 tisíc civilistů.
  • Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že od začátku ruské invaze zemřelo 1 300 ukrajinských vojáků.
  • Od nedělní půlnoci nelze v Rusku používat Instagram
  • V pondělí dopoledne se uskuteční další jednání mezi Kyjevem a Moskvou

Jeden z vyjednavačů ruské delegace Leonid Sluckij řekl, že bylo v rámci jednání s Ukrajinou dosaženo významného pokroku. "Pokud porovnáme pozice Ruska a Ukrajiny v jednání na samém začátku a nyní, můžeme vidět pokrok," citovala agentura Ria Sluckého. O možném pokroku hovořil také jeden z ukrajinských delegátů. Další kolo rozhovorů se uskuteční během pondělního dopoledne prostřednictvím videokonference

Česká republika poskytne Ukrajině další vojenský materiál. Řekla to v České televizi ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Země už poskytla zbraně za 725 milionů. Nyní bude podpora minimálně ve stejné výši. 

Rusové pokračují v ostřelování ukrajinských měst. Lvovem v neděli ráno otřáslo několik explozí. Podle informací úřadů je město pod raketovým útokem ruské armády. Několik raket dopadlo kolem šesté hodiny ráno také u města Javoriv zhruba 30 kilometrů od Lvova a zasáhlo Středisko pro mezinárodní mír a bezpečnost, které slouží také jako vojenské cvičiště. Podle tamního guvernéra zemřelo 35 lidí. Dalších 134 bylo zraněno.

Výbuchy se ozývají i z měst Cherson, Ivano-Frankivsk a z Kyjeva. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval ruské vojáky, že pokud se pokusí město obsadit, čeká je boj na život a na smrt. "Pokud se rozhodnou kobercově bombardovat a jednoduše vymazat historii tohoto regionu a zničit nás všechny, pak ať vstoupí do Kyjeva. Pokud je to jejich cíl, ať přijdou. Ale budou muset žít na tomto území sami," řekl Zelenskyj.

Ukrajina zemi navíc viní z útoků na humanitární koridory, kterými se snaží uprchnout civilisté ze země. Při útoku na konvoj, kterým se snažily evakuovat ženy a děti z vesnice Peremoha v Kyjevské oblasti, zemřelo sedm lidí. Mezi nimi bylo i jedno dítě. Ze země se v sobotu podařilo evakuovat 13 000 lidí. Z Mariupolu, který je na pokraji humanitární katastrofy, se však nepodařilo znovu nikoho dostat kvůli masivnímu ostřelování.

Ruské válečné loďstvo odřízlo Ukrajinu od mezinárodního námořního obchodu. Informace přinesl Kyiv Independent s odkazem na Ministerstvo obrany Spojeného království, které uvedlo, že ruská flotila zavedla blokádu ukrajinských černomořských přístavů.

EU jedná o uložení sankcí vůči Abramovičovi a 14 dalším lidem. Kromě toho se zvažují sankce vůči ruským státním podnikům, další omezení bankovního sektoru a zákaz dovozu výrobků ze železa a oceli. K sankcím se přidala i Austrálie, která vyhlásila embargo na 33 ruských oligarchů a podnikatelů, kteří mají pro Rusko "ekonomický nebo strategický význam". Mezi nimi jsou oligarcha a majitel FC Chelsea Roman Abramovič, generální ředitel Gazpromu Alexey Miller a předseda Rossiya Bank Dmitri Lebedev. O půlnoci přestal v Rusku fungovat Instagram,

Související obsah

Kriticky postižený Mariupol

Situace je velmi kritická pávě ve městě Mariupol. Už více než týden se tam nedostala humanitární pomoc a chybí zásoby potravin a léků. Navíc kvůli masivnímu ostřelování není možná evakuace civilistů z dané oblasti.

"Každých 30 minut létala nad městem letadla, útočila na obytné oblasti a zabíjela civilisty, včetně seniorů, žen a dětí," uvedl starosta Mariupolu Vadym Bojčenko. Podle tamních úřadů zemřelo od začátku ruské invaze v Mariupolu nejméně 1 582 civilistů.

Ruský nálet zasáhl dětskou nemocnici. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz