Domácí

Olena s dětmi čekala na rumunských hranicích 12 hodin. Musely se vrátit

Od začátku rusko-ukrajinské války udělila Česká republika prchajícím Ukrajincům už více než 90 tisíc speciálních víz. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je reálně v Česku už 200 tisíc uprchlíků. Nejčastěji ženy a děti.

Olena je 32letá Ukrajinka, která vedla ještě před pár dny spokojený život jen pět minut jízdy od Kyjeva. Má manžela a dva syny. Tomu mladšímu je pouhých sedm měsíců. Když k Valentýnu dostala od svého manžela lístky na koncert, netušila, že po něm ji čeká doslova noční můra.

"Koncert se konal 23. 2. a skončil kolem jedenácté hodiny večer. Když jsem se vrátila domů, manžel s dětmi už spal. Kolem páté hodiny ranní se ozval první výbuch. Vyskočili jsme z postele. Přišel za mnou starší syn, který se lekl, a ptal se mě, co se děje. Okamžitě jsme to začali hledat na internetu. Mysleli jsme si, že v nějakém domě mohl vybuchnout plyn. Ale bylo napsáno, že začala válka," popsala situaci žena.

Související obsah

Olena i její manžel Ruslan věděli, že nemají moc času. Při dalším výbuchu opustili domov. "Můj manžel se starším synem běželi do auta. Když jsem vyběhla ven já s mladším synem, rozsvítilo se nebe a ozval se další výbuch. Staršímu synovi jsme řekli, že jedeme na výlet. Při dalším výbuchu se ale rozplakal a řekl, že taková dobrodružství se mu nelíbí," posteskla si Olena.

Rodina se rozhodla utéct ke svým příbuzným do Chmelnického na západě země. Nejdříve tam chtěli zůstat, ale pak se rozhodli, že Olena, jejich dvě děti a její matka zemi opustí. "Po dvou dnech u příbuzných jsme odjeli k rumunským hranicím. Stáli jsme ve frontě 12 hodin a za tu dobu se nepohnuli. Došlo nám jídlo a s dětmi už to dál nešlo. Proto jsme se rozhodli vrátit se k příbuzným a lépe se připravit. Za dva dny jsme se vydali k hranicím s Maďarskem," doplnila Olena.

Tam předal Ruslan svou rodinu do rukou přítele, který už několik let žije v Čechách se svou rodinou. To bylo naposledy, kdy ho Olena viděla. "Náš kamarád nám za pomoci svých přátel našel byt. Já majitele ani neznám, ale jsme jim moc vděční. Když jsme sem přijeli, bylo tu úplně všechno. Plná lednice jídla, hračky a další věci," řekla.

Po dvou dnech se k rodině Oleny přidala i její kamarádka Ludmila s pětiletým synem. Její cesta do Čech byla ale mnohem náročnější, protože musela jet evakuačním vlakem z Kyjeva. Ludmila je z celé situace zdrcená a promluvit na kameru nechtěla. Olena i Ludmila doufají, že válka brzy skončí a budou se moct vrátit do svých domovů za svými muži, kteří teď brání Ukrajinu. Zároveň ale dodávají, že z jejich domů nezůstalo nic.

Lucie Piedová, ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz