Zahraničí

Prapor Azov brání Mariupol. Ukrajinci je zbožňují, Rusové je označují za nacisty

Osvobození a očištění Ukrajiny od nacistů. Tak vysvětluje Rusko svojí invazi i útok na dětskou nemocnici v Mariupolu. Město brání mimo jiné i ukrajinská polovojenská jednotka Azov a někteří její členové s neonacismem opravdu sympatizují. A Rusové toho využívají ke své propagandě.

Ukrajinský prapor Azov – pro mnohé hrdinové, pro jiné nezvedená parta samozvaných obránců. "Jsou tam bývalí vojáci ukrajinské armády, jsou tam různí bojovníci, kteří bojovali po světě, je tam řada různých národností a nepochybně v nich jsou elementy silně krajně nacionalistické," popsal vojáky Azova bezpečnostní analytik Andor Šándor.

Často se chlubí nacistickou symbolikou. V řadách polovojenské jednotky je zhruba 2 500 členů z různých zemí od Itálie po Skandinávii. Právě touto jednotkou se Rusko ohánělo při ospravedlňování středečního úderu na dětskou nemocnic v Mariupolu.

Související obsah

"V té nemocnici dlouhodobě nebyly žádné ženy ani děti, ani zdravotnický personál. Obsadili to tam ukrajinští radikálové, vytvořili tam základnu a používají lidi jako živé štíty," tvrdil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

"Jsou zdokumentovány řady případů, kdy se chovali nepatřičně. Jsou to lidé, které budou Rusové vždy využívat ve své celkové propagaci ve snaze ospravedlnit tento konflikt," popsal Šándor.

Související obsah

Ukrajinci je však vnímají jako hrdiny. V roce 2014 dobyli Mariupol, který předtím obsadili ruští okupanti podporovaní donbaskými separatisty. Těsně před ruskou invazí cvičili a připravovali na válku civilisty – od dětí po seniory.

"Mají výbornou morálku. V těch reálných bojích proti ruské armádě se teď ukázali jako velmi efektivní jednotka, ale ta ruská propaganda samozřejmě existence tady toho útvaru využívá, protože objektivně vzato zde opravdu z velké části o neonacisty jde," řekl bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

jal, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz