Zahraničí

Hrozivá svědectví z Mariupolu. Lidé se perou o jídlo, pohřbívá se do masových hrobů

Humanitární katastrofa – tak je označována situace v přístavním městě Mariupol na jihovýchodě Ukrajiny, které je obléhané ruskou armádou. Do města se už několik dní nedostává žádná pomoc, zároveň kvůli ostřelování nemůže probíhat evakuace. Lidem tak docházejí zásoby léků a potravin, kvůli kterým na sebe začínají i útočit. Situace zašla tak daleko, že mrtví lidé jsou v Mariupolu pohřbíváni do masových hrobů.

Mariupol je symbolem lidské tragédie, která postihla Ukrajinu. Situace, ve které se nacházejí tamní obyvatelé, je nepředstavitelná. "To, co se děje v Mariupolu, už není ani genocida. Lidstvo dosud nepřišlo s definicí zvěrstev, která Rusko páchá," řekl v rozhovoru pro Deutsche Welle poradce starosty města Petro Andrjuščenko.

Před začátkem ruské invaze žilo ve městě zhruba 540 tisíc obyvatel. Odhaduje se, že po vypuknutí války mohlo odejít zhruba 200 tisíc lidí, ti zbylí už tuto možnost nemají. Mariupol je totiž již několik dní obléhaný ruskou armádou. "Nyní je zhruba 350 tisíc obyvatel města drženo jako rukojmí ruské armády," konstatoval Andrjuščenko. 

Související obsah

​Každý den, když úřady oznamují dohodnuté otevření humanitárních koridorů, je na seznamu i Mariupol. Realita je ale jiná. Začátkem týdne se podařilo z města evakuovat hrstku obyvatel, pokaždé je ale příměří porušeno a město ostřelováno, včetně evakuační trasy. Z města tudíž není možné hromadně evakuovat nevinné civilisty, ale ani jim dovézt humanitární pomoc.

Příšerná zima a málo jídla

Katastrofa, která Mariupol postihla, tak nabývá ohromných rozměrů. Lidé hladoví, zásoby jídla i pitné vody jsou na kritické úrovni, většina obyvatel je bez elektřiny. Venku jsou mrazy, o topení si ale mohou nechat jen zdát.

"Venku i doma je pořád příšerná zima. Už není moc jídla, dospělí jezení omezují. Můj [manžel] včera stál 6 hodin ve frontě v jediném fungujícím obchodě, kde koupil pomazánky na chleba (který ale nemáme) a bonbóny," napsala na facebooku Anžela Timčenko, která v Mariupolu žije a pracuje v tamní neziskové organizaci pomáhající dětem ze sociálně slabých rodin.

Zásoby jídla jim vydrží podle jejích slov maximálně 5 až 6 dní. "Venku je mráz a ani není zatracený sníh, což znamená, že nebude voda," napsala v jiném příspěvku.

Zoufalí a hladoví Ukrajinci na sebe dokonce podle Saši Volkova, který je vedoucím delegace Červeného kříže v Mariupolu, útočí kvůli jídlu a rabují lékárny. "Obchody a lékárny byly vydrancovány už před čtyřmi až pěti dny. Někteří lidé ještě mají jídlo, ale nejsem si jistý, jak dlouho jim vydrží. Mnoho lidí uvádí, že už nemají žádné jídlo pro děti," popsal hrůzy, které se v Mariupolu dějí.

Související obsah

​Ve městě podle něj existuje cosi jako černý trh se zeleninou. "Maso nebo něco takového ale nenajdete. Lidé se kvůli jídlu navzájem napadají nebo někomu rozbijí auto, aby si vzali benzín," řekl Volkov s tím, že jednou z nejvzácnějších komodit ve městě je dřevo na podpal.

Těla ukládají do masových hrobů

Tento týden vedení města oznámilo, že za prvních 10 dní války zemřelo nejméně 1 300 civilistů. "To jsou však pouze předběžné údaje, o kterých víme. A to je jen začátek sčítání," zdůrazňuje Andrjuščenko. Podle jeho odhadů by se skutečný počet obětí mohl pohybovat mezi 15 až 25 tisíci.

Kvůli neustálému ostřelování lidé ani nemohou pohřbívat své mrtvé příbuzné na hřbitovech. "Ukládají těla mrtvých do hromadného hrobu na předměstí Mariupolu," uvedl na telegramu poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko. Těla jsou, jak ukazují mnohé záběry, zabalená většinou do igelitových pytlů, některá jsou zakrytá pouze dekami či jinými látkami.

https://twitter.com/gt_lotrz/status/1501648848804102150?s=20&t=U1w1v8T3EvHmhE9yp3MtSg

Tento týden se opakovaně pokoušel dostat do města humanitární konvoj, snahy ale pokaždé selhaly kvůli útokům ruské armády. Totéž platí pro evakuaci. "Ukrajinská armáda zajistila výjezd a ruská armáda se tam začala probíjet s deseti tanky. Dnes (ve středu) bylo vyhlášeno dohodnuté příměří a město je bombardováno z letadel. Pokaždé ruská strana dává záruky o koridoru a příměří," konstatoval Andrjuščenko.

Při středečním bombardování Mariupolu byla zasažena také porodnice, kde zemřeli tři lidé včetně jednoho dítěte. Více informací se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz