Zahraničí

Oděsa se připravuje na invazi. Pomáhá si operou i pytli s pískem

Ruské útoky se přesouvají i do měst, která byla ještě před pár dny relativně bezpečná. Na invazi ruských vojáků se připravuje i nejdůležitější ukrajinský přístav Oděsa. Situaci ve městě popsal ve své reportáži britský reportér Nick Martin z televize Sky News.

Oděsa je obrovská, musíte o ní přemýšlet jako o jednom z velkých přístavů. Je to klíčové obchodní centrum, a tak není překvapením, že je Oděsa vysoko na Putinově seznamu. Jiné přístavy na pobřeží Černého moře už útokům čelily. Třeba těžce ostřelovaný Mykolajiv leží jen asi 100 kilometrů severovýchodně od Oděsy.

Objevují se neověřené zprávy o tom, že ruské námořnictvo manévruje v Černém moři nedaleko odsud. Z toho lze usuzovat, že se Rusové pokusí o invazi z moře. Proto se obyvatelé Oděsy pečlivě snaží připravit obranu.

Související obsah

Všude jsou pytle s pískem a také vojáci a tanky. V ulicích panuje ticho a obchody jsou zabarikádované. Ochránit se snaží také důležité historické budovy. Obyvatelé vědí, že je jen otázkou času, než ruská invaze zasáhne i Oděsu, stejně jako to bylo v dalších klíčových městech.

Přístav Oděsa má téměř milion obyvatel a Ukrajinci ho považují za nejvíce kosmopolitní město své země. Mimo jiné tam sídlí i slavná opera, jejíž členové přímo na ulici zazpívali část z Verdiho opery Nabucco, která pojednává o touze po svobodě.

jal, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz