APLIKACE TN.CZ
Zahraničí

U slovenských hranic otevřeli nové centrum. Má pomoci s náporem uprchlíků

Přes ukrajinsko-slovenskou hranici proudí každý den tisíce uprchlíků. Nejvytíženějším hraničním přechodem je Vyšné Nemecké. Slovenská vláda chce rozmělnit tlak na tento přechod, a proto vytvořila registrační centrum v nedalekých Michalovcích.

Utečenci, kteří přejdou hraniční přechod a chtějí zůstat na Slovensku, budou převezeni autobusy do nedalekých Michalovců do velkokapacitního registračního centra.

"Všechny náležitosti, které se doteď odbavovaly poblíž hraničního přechodu Vyšné Nemecké, by měly být odbavované už přímo na tomto místě," vysvětlila tisková mluvčí slovenské cizinecké policie Agnesa Kopernická.

Ukrajinci na hranicích musí projít přes migrační policii a prokázat se pasem, někteří už čekali od rána. "Přijela jsem sem na registraci ze Zakarpatské Ukrajiny se svými čtyřmi dětmi," popsala ukrajinská matka.

Související obsah

I v Michalovcích bude pro Ukrajince prchající před válkou připraveno teplé jídlo, oddychové vyhřívané stany, sociální zařízení a hygienické potřeby. Dobrovolníci, hasiči a různé organizace se celé pondělí chystali na večerní nápor uprchlíků. "V tomto celém registračním centru jsme schopní v maximálním počtu odbavit až 2,5 tisíce lidí," dodala Kopernická.

Centrum je připraveno od pondělní osmé hodiny večerní. Jedno menší centrum také funguje ve městě Humenné. Pokud se tato metoda osvědčí, budou tato registrační centra budována ve větším množství.

Michal Borovský, luk,TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz