Zahraničí

Válka očima reportérů TV Nova. Humanitární situace se zhoršuje

Reportéři TV Nova přinášejí aktuální zpravodajství o válce na Ukrajině přímo z místa dění i od hranic Ukrajiny se Slovenskem a Polskem. V ohrožených místech jsou od začátku konfliktu a ukazují příběhy lidí, které válka zasáhla nejvíce.

Válka na Ukrajině v pátek pokračuje už 30. den. Od prvního dne války situaci sledují přímo na místě reportéři TV Nova, kteří přinášejí aktuální zpravodajství ze zničené Ukrajiny, včetně osobních příběhů tamních lidí. Denně slyší poplachy sirén a setkávají se s Ukrajinci, které zasáhly boje.

Reportér Jan Zálužský viděl na vlastní oči hrůzy, které dokážou napáchat ruské rakety. V ostřelovaném ukrajinském městě Žitomir zasáhlo několik raket školu. U trosek zdemolované budovy leží učebnice a dětské knížky.

Válka nadále ničí životy obyvatelů Ukrajiny. Jedním z nich je pan Sergej. Tomu na dům spadla půltunová bomba, která byla odpálená z Běloruska. V sutinách tohoto stavení bohužel zůstala Sergejova 29letá dcera, která nepřežila. Kromě ní zemřeli i další tři sousedé. On s manželkou se z domu zázrakem dostali. 

Návštěva Petra Fialy v Kyjevě rezonuje Ukrajinou, a to v pozitivním smyslu. Podle reportéra Jana Zálužského to českým novinářům velmi usnadňuje práci. Získali si tím důvěru nejen u místních obyvatelů, ale také u vojáků a velitelů vrchních regionálních ozbrojených sil.

Ve Lvově byl dlouho relativní klid. Přerušil ho však útok ruských vojsk na lvovské letiště. Zasažený prý byl opravárenský závod nedaleko letiště, který se od začátku invaze nepoužívá. Reportér Marek Bruna a kameraman Zdeněk Šimek natáčejí přímo v ostřelovaném městě a celý útok strávili v hotelovém sklepě. 

Přímo ze zákopů s ukrajinskými vojáky natáčel reportér Jan Zálužský. Ještě před válkou chodili normálně do práce. Teď jsou však připraveni bránit svou zem do roztrhání těla. Domobranci jsou prý kdykoliv připraveni k převelení na jinou pozici a například hlídat zajaté ruské vojáky. Někteří z ukrajinských obránců dokonce přespávají v lese, ve kterém mají své zákopy. 

Humanitární situace na Ukrajině se každým dnem zhoršuje. Pomáhají i samotní Ukrajinci, kteří nemohli narukovat do armády. Například Vasyl, který se před válkou živil jako řidič, který jezdil z Ukrajiny například i do Česka. On a jeho kolegové dojíždějí do Polska, kde nabírají zásoby, s nimiž později odjíždějí zpět na Ukrajinu. Tento proces opakují jednou za dva až tři dny. 

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz