Zahraničí

Na agresi Ruska může být jen jediná odpověď, zní z Německa

Na agresi Ruska může být jen jediná odpověď, zní z Německa
Ilustrační snímek Zdroj: TV Nova

Německo po delší době výrazně modernizuje vojenskou techniku a je připraveno i na možnou jadernou válku. Jako první nakoupí americké letouny, které jsou schopné nést jaderné zbraně.

Německá armáda se kvůli možné hrozbě jaderného konfliktu rozhodla modernizovat své vzdušné bojové stroje. Armáda chce nahradit některé ze svých dosluhujících bombardérů Tornado letouny F-35A Lightning II americké výroby, které jsou schopné nést jaderné zbraně.

Ministryně obrany Christine Lambrechtová podle agentury AP uvedla, že je v plánu i modernizace současných německých stíhaček Eurofighter Typhoon. Ty budou vyzbrojeny doplňky pro elektronický boj.

Související obsah

S rozhodnutím souhlasí i velitel německého letectva Ingo Gerhartz. "Na agresi ruského prezidenta Vladimira Putina může být jen jedna odpověď. Jednota v NATO a důvěryhodný odstrašující prostředek. To konkrétně znamená, že neexistuje jiná možnost, než zvolit F-35," uvedl Gerhartz. Rozhodnutí dále pochválila i americká velvyslankyně Amy Gutmannová.

Německý kancléř Olaf Scholz už v minulém měsíci oznámil, Německo vytvoří speciální fond pro posílení svých ozbrojených sil. Posílení a modernizace veškeré vojenské techniky má Německo v přepočtu vyjít na téměř 2,5 bilionu korun.

Ani Armáda České republiky nezahálí. "Modernizujeme. Naši logistici z Pardubic převzali první šedesátku hiluxů. Už jich máme přes 600. Letos převezmeme ještě 400 aut. Toyoty nahradí zastaralé UAZy," uvedl armáda na svém twitterovém účtu.

Armáda ČR má také v plánu do roku 2024, pořídit přes 200 kusů nových bojových vozidel pěchoty (BVP). Ta by měla nahradit dosluhující vozidla z 80. let. S plány však nesouhlasí někteří odborníci, kteří by nakoupili stále používanější drony.

Stíhačky v akci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz