Zahraničí

Odvážnou novinářku z ruské televize potrestal soud. Dostala pokutu

Moskevský soud rozhodl o trestu pro novinářku Marinu Ovsjannikovovou. Ta v pondělí držela ve vysílání zpráv Prvního kanálu jedna transparent s hesly proti válce. Předtím natočila video, ve kterém vyzývá k protestům. Za to dostala pokutu 30 tisíc rublů.

Do populárního večerního vysílání ruského státního Prvního kanálu vtrhla v pondělí novinářka Marina Ovsjannikovová. Na transparentu měla napsáno no war, tedy stop válce, pod anglickým nápisem bylo v azbuce doplněno: "Zastavte válku. Nevěřte propagandě. Lžou vám tu."

V současném Rusku jí za tento čin hrozí vysoký trest. Mohla by strávit několik let ve vězení. Moskevský soud ji ale v úterý propustil. Dostala pokutu 30 tisíc rublů za organizování nekoordinované veřejné akce. Informovala o tom agentura AFP.

Související obsah

Trest ale podle portálu Meduza.io dostala za svůj videovzkaz, který natočila před vstupem do vysílání. "To, co se nyní děje na Ukrajině, je zločin a Rusko je zemí agresorů," řekla v něm. "Všechny nás do vězení zavřít nemohou," prohlásila také. Stále má být ale stíhána za "veřejné šíření vědomě nepravdivých informací o ruské armádě". Za to hrozí až 15 let za mřížemi.

Marinu policie zadržela už ve studiu. Její právník Dmitrij Zachvatov však televizi CNN v pondělí řekl, že svou klientku na služebně Ostankino, kam měla být převezena, nemůže najít. Nakonec novinářka v úterý před soudem vypovídala. Řekla, že se cítí nevinná.

Novinářka v pondělí ve vysílání zpráv Prvního kanálu držela transparent s hesly proti válce: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz