Domácí

Místa pro uprchlíky se rychle plní. Podle Rakušana je důležité i zapojení českých rodin

V Česku se každým dnem registrují tisíce ukrajinských uprchlíků. Z 80 procent jsou to ženy a děti. Kapacity v těch nejvytíženějších místech, tedy v Praze a Brně, se dostávají na svůj limit. Podle ministra vnitra Víta Rakušana je důležité, aby uprchlíky ubytovávaly i české rodiny.

Ukrajinskou rodinu se hned po vypuknutí války rozhodl ubytovat Robin z Prahy. Předělal a vybavil pro ně zahradní domek. Ten se mu zaplnil rychleji než čekal, už po pár hodinách po registraci na portálu ministerstva vnitra mu dovezli dvě ženy, tři děti a měsíční miminko.

"Člověk má málo informací a musí se to všechno řešit na vlastní pěst. Když by to takhle pokračovalo pořád dál, úřady a dokumenty, tak bychom se z toho asi zbláznili," řekl.

Uprchlíky u sebe doma má i paní Anna z Říčan u Prahy. "Přijeli bez věcí, to, že to jsou holčičky, bylo jediný, co jsme věděli. Jedna si nesla pejska a druhá kočičku. Pro mě byl asi největší šok, když prošli dveřmi a měli jen kabelku přes rameno," popsala Anna Černá.

Související obsah

O své dojmy se podělila také jedna z ubytovaných Ukrajinek. "Uvítali nás tu velmi hezky, až nás to rozbrečelo. Moje kamarádka každý den jezdí do dobrovolnického střediska pomáhat a já zůstávám s dětmi," prozradila Alena.

Lidé, kteří ubytovávají uprchlíky u sebe doma, by mohli dostávat tři tisíce korun měsíčně za ubytovanou osobu, maximálně však 9 tisíc na domácnost. Vláda by měla tyto kompenzace schválit příští týden. "Příspěvky budou zpětně propláceny těm, kteří ubytovávají od počátku uprchlické krize. Ubytovacích kapacit rychle ubývá," upozornil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

"Jen za úterý u nás dostalo vízum téměř 10 tisíc lidí a dalších 5 tisíc se přihlásilo na cizinecké policii," zmínil hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS).

luk,TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz