Domácí

Doležal: Za chleba můžeme zaplatit až stovku, za máslo 90 korun

Válka na Ukrajině dramaticky zdražuje nejen pohonné hmoty v České republice, ale také zemědělské plodiny. To se promítne samozřejmě i do cen pečiva. Ve čtvrtečním pořadu Naše Česko o tom mluvil prezident Agrární komory ČR Jan Doležal s ekonomem Lukášem Kovandou.

Z Ukrajiny prchají před válkou do Česka stovky tisíc lidí, zejména žen a dětí. Válka na Ukrajině se na české ekonomice začala podepisovat rychleji, než se očekávalo. Zdražují se nejen pohonné hmoty, ale také například zemědělské plodiny, včetně pšenice.

"Já bych se nebál do budoucna predikovat, že cena pečiva bude výrazně narůstat. Možná bych se nebál říct, že se můžeme dostat na úroveň 80 až 100 korun za bochník chleba," předpovídá Doležal. Pokud se podle něj Evropa neprobudí ze svého zeleného snu plného evropských zelených údělů a klimatických neutralit.

Za rok by tak podle něj mohla i dvojnásobně stoupnout cena rohlíku. "Cena kolem čtyř pěti korun za rohlík vypadá reálně a troufnu si odhadnout, že máslo by mohlo stát přibližně 80 až 90 korun," myslí si Doležal. Když si Češi budou chtít dát chleba s máslem, hodně se to může do budoucna prodražit.

Související obsah

Každoročním nepřítelem zemědělců je i počasí. "Pokud by sucho v Evropě přetrvalo, bude nedostatek pšenice a celkově obilovin v celé Evropě," upozorňuje prezident Agrární komory ČR. Což podle ekonoma Kovandy jen dál bude tlačit ceny nahoru​.

Navíc Rusko s Ukrajinou zajišťují více než čtvrtinu globální spotřeby pšenice. Vláda by podle Doležala měla přestat podporovat EU, pokud jde o Green Deal, protože to podle něj může mít fatální dopad na Čechy.

Rusko dalo najevo, že nebude dovážet ani minerální hnojiva. "My se nyní ocitáme v situaci, kdy tu ta hnojiva nejsou a je velmi drahé je vyrobit," nastínil problém Doležal. Situací na Ukrajině je zasažený i sever Afriky, protože tamní státy jsou hodně závislé na pšenici z Ukrajiny a Ruska. 

Tématu jsme se věnovali i v Televizních novinách: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz