Zahraničí

Putin změnil taktiku, varují organizace i lídři. Má být zvrácenější než ta původní

Součástí válečného tažení ruského prezidenta Vladimira Putina se čím dál častěji stávají útoky na civilní infrastrukturu. Ruská armáda bombarduje obytné budovy, školy, divadla, ale i zdravotnická zařízení. Obvlášť po útoku na Mariupol zní z úst některých světových lídrů, že Putin nedokáže porazit ukrajinskou armádu, a tak změnil taktiku a úmyslně zabíjí hlavně civilisty. Bezpečnostní analytik Lukáš Visingr však namítá, že pravda může být i jinde.

Ukrajina čelí ruské invazi a terčem útoků se stále častěji stávají i civilisté. Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že cílem jsou i zdravotnická zařízení. V první části letošního roku na ně zaznamenala po celém světě dosud nejvyšší počet útoků v historii, a to 89 za prvních 75 dnů letošního roku. Zhruba polovina připadá na Ukrajinu, upozorňuje portál The Independent.

"Zdraví se v těchto situacích stává terčem, stává se součástí válečné strategie a taktiky. To je zcela nepřijatelné," uvedl krizový koordinátor WHO Mike Ryan. "Je to v rozporu s mezinárodním humanitárním právem," zdůraznil.

Podobného názoru je i náměstek polského ministra zahraničí Marcin Przydacz. Ten řekl BBC, že útok na divadlo v Mariupolu je důkazem, že se armáda Vladimira Putina uchyluje k brutálnějším taktikám. Věří, že původním plánem bylo zničit vojenskou infrastrukturu. Když ale ukrajinská vláda neustoupila, začala ruská vojska cílit na civilisty. "Viděl jsem fotku prostoru kolem divadla, na chodníku bylo napsáno, že uvnitř jsou děti. To Putinovi nezabránilo v bombardování. Putin je opravdu, jak ho nazval Biden, válečným zločincem," dodal.

Související obsah

​Že Putin úmyslně cílí na civilisty, několikrát zopakoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ve středečním proslovu k americkému Kongresu vyzval k uzavření nebe nad Ukrajinou a zveřejnil video, které má dokazovat, jaká zvěrstva Rusko v zemi páchá. Později vyzval svět, aby označil Rusko za teroristický stát.

Podle bezpečnostního analytika Lukáše Visingra však může být vše jinak, než se na první pohled zdá. Nemyslí si, že jde o změnu taktiky prezidenta Putina. Armádě spíš docházejí účinné a přesné zbraně. Používat má zastaralou techniku, kvůli které vojáci nedokážou správně zaměřit cíle. Na druhou stranu jim je ale podle Visingra jedno, co přesně zasáhnou.

"Je to projev ruského stylu válčení, kdy na rozdíl od prvních dnů války vojáci přestali brát úplně ohled na civilní infrastrukturu. Cíleně pálí do nějaké oblasti. Ne že by pálili cíleně třeba na nemocnici. Je jim jedno, že tam ta nemocnice je," vysvětlil pro TN.cz.

Podobně tomu podle bezpečnostního analytika mohlo být i v případě Mariupolu. Podle tamních úřadů mohli ruští okupanti vidět z výšky nápisy "DĚTI". Přesto oblast bombardovali. Podle Visingra je pravděpodobné, že cílili na něco jiného v oblasti, ale došla jim naváděná letecká munice, a tak pálili kamkoliv.

Zastaralé ruské technice se vysmívají i sami Ukrajinci, kteří ji dostávají do rukou jako válečné trofeje. Že ruské jednotky používají vojenský arzenál, který nedokáže ani správně zaměřit, tvrdila v tomto týdnu i Velká Británie.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz