Zahraničí

Inflace dál rychle stoupá, v Česku je třetí nejvyšší v Unii

Inflace dál rychle stoupá, v Česku je třetí nejvyšší v Unii
Euro | Zdroj: profimedia.cz

Evropský statistický úřad zveřejnil ve čtvrtek současnou míru inflace. Česko je v rámci Unie zemí s třetí nejvyšší inflací, ta dosáhla rovných deseti procent. Evropská unie zažívá zatím nejvyšší průměrnou inflaci, a to 6,2 procenta.

Růst cen je v současné době jedním z největších problémů, které sužují obyvatele Evropy. Eurostat ve čtvrtek zveřejnil zprávu, podle které inflace vyšplhala už na rekordních 6,2 procenta. Eurozóna si oproti celé Unii vede o tři desetiny procenta lépe. Česká republika evropský průměr rapidně převyšuje, její inflace je třetí nejvyšší.

Na prvních dvou příčkách tohoto nelichotivého žebříčku se umístila Litva se 14 procenty a Estonsko s 11,6 procenta. S nejnižší inflací se naopak může pyšnit Francie a Malta, a to se 4,2 procenta, dále pak Portugalsko, Finsko a Švédsko.

"Česká republika je zasažena více, protože se tu sčítá mnoho vlivů. Jednak jsou to ceny energií, ale také je to rychlý růst výdělku v době před pandemií i v ní. Také vzrostly velice rychle ceny nemovitostí. To všechno se podepsalo na inflaci," řekl ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

Šokující je srovnání s loňským rokem, kdy se evropská inflace nacházela na úrovni 1,3 procenta. I v Česku domácí ukazatel cen za rok značně poskočil, před rokem v únoru činila u nás míra inflace 2,1 procenta.

Podle Lukáše Kovandy růst inflace zdaleka nekončí, na konci roku by prý mohla dosáhnout až 15 procent. Čechům by se tak znehodnotily úspory o více než desetinu. "Lidé by neměli nechávat své úspory na běžných účtech, ale měli by je investovat. Provedení je však těžší z důvodu války na Ukrajině, neboť akciové trhy jsou v současnosti rozkolísané," dodal ekonom.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz