Ekonomika

Vládní opatření nestačí. Ekonomové řekli, kolik může stát benzín

Cena ropy na světových trzích klesá, české čerpací stanice však od středy naopak ceny navýšily. Nárůstu cen nezabránilo ani opatření české vlády, která ve středu zrušila povinnost přimíchávání biosložek do paliv. Podle ekonomů však ceny ještě porostou.

Ceny zobrazené na stojanech čerpacích stanic se mění v řádech několika minut. Oproti středě pohonné hmoty podražily o 2,4 koruny. Vláda proto v reakci na zvyšující se ceny zrušila povinné přimíchávání biosložky, zrušila silniční daň, a navíc klesla cena ropy na světových trzích. "Naši občané i firmy už léta platí peníze za věc, jejíž ekologický dopad je už dnes sporný a asi překonaný," řekl k situaci premiér Petr Fiala (ODS).

Podle odborníků jsou však opatření vlády nedostatečná. "Není důvod, díky kterému by se ceny mohly snížit. Jediné, kdo to mohl zastropovat, byla vláda. To se samozřejmě nestalo. Takže všechno napovídá tomu, že ceny budou nadále růst," řekl TN.cz ekonom Jiří Linhart.

Související obsah

"Jakékoliv kroky, jako je zrušení přidávání biosložky nebo zrušení silniční daně, budou mít jen malý vliv na konečnou cenu," vysvětlil ekonom Petr Studnička.

Ekonomové se tak shodují, že ceny pohonných hmot ještě porostou a budou se držet okolo 50 korun. "Je pravdou, že marže u konečného dodavatele je vyšší, než byl standard. Trh se v tuto chvíli bude chovat tržně. Bude-li poptávka, ceny můžou růst. Zatím se to může pohybovat okolo těch 50 korun za litr," má jasno Studnička.

"V dalších sedmi dnech budou pohonné hmoty v ČR dále zdražovat, i když pomalejším tempem než v uplynulých sedmi dnech. Cena ropy na světových trzích totiž s určitým zklidněním válečné paniky znatelně klesá ze svých maxim tohoto týdne. Benzín by měl za týden stát 50,50 koruny za litr, nafta pak zhruba 53 korun za litr," uzavřel ekonom Lukáš Kovanda.

Zdražují čerpací stanice napříč republikou. "Až 55 korun, to je tady v Ústí nejdražší pumpa, neskutečný. Řekněte mi, jak budou jezdit normální lidi. Do práce musí na kole nebo pěšky," postěžoval si jeden z oslovených řidičů.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události