Válka na Ukrajině

Unesený starosta je na svobodě. Ukrajinci museli na oplátku pustit několik zajatců

Ruští ozbrojenci propustili starostu města Melitopol, kterého minulý týden unesli. Ukrajinci politikovu svobodu museli vyměnit za propuštění devíti zajatých ruských vojáků. Za propuštění Ivana Fedorova demonstrovaly v okupovaném městě stovky lidí. Další ukrajinští úředníci a politici ale zůstávají v zajetí.

Po šesti dnech věznění ruskými silami je Ivan Fedorov opět na svobodě. Jeho město se odmítlo podvolit nepříteli, přestože ruská strana tvrdí, že ho má pod kontrolou.

"Tohle je mé první video po šestidenním pobytu v zajetí. Především bych rád poděkoval každému obyvateli Melitopolu, který, aniž by se bál vězení, aniž by se bál represí, aniž by se bál výslechů, chodil na demonstrace a tím deklaroval, že jsme svobodný národ," vzkázal Fedorov.

Fedorova nejprve Rusové chtěli přetáhnout na svou stranu, starosta však neustoupil, a tak ho v pátek 11. března unesli a uvěznili. Podle ruských úřadů se starosta podílí na teroristické činnosti a je členem nacionalistických milicí. Proti jeho zatčení obyvatelé 150tisícového města silně protestovali.

Související obsah

"Lidé ve městě požadují jeho propuštění, a to je velmi důležité. Jsem moc vděčný obyvatelům Melitopolu za jejich výdrž a za jejich postoj. Okupanti musí vidět, že na naše území nepatří, nepatří na Ukrajinu a my je tady nikdy nepřijmeme," prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Podkopat morálku místních se Rusové snažili mimo jiné i tím, že stáhli na místním hlavním náměstí ukrajinskou vlajku, která tam vlála. Starosta ji teď chce vrátit tam, kam patří.

Související obsah

"Časem vám řeknu víc a promluvíme si o dalších plánech. Teď chci ale společně s naším týmem v co nejkratším čase vztyčit na hlavním náměstí v Melitopolu naši vlajku. A ti, kteří ji sundali, už zcela jistě nebudou žít v našem nádherném městě. Sláva Ukrajině," dodal Fedorov.

Nejde ale o jediný případ uneseného ukrajinského politika. "Bohužel, ruští okupanti zesílili své donucovací praktiky. Unesli Jevhena Matvejeva, starostu obce Dniprorudne," informoval ukrajinský velvyslanec Serhij Kyslycja.

Podle Ukrajinců se Rusové snaží záměrně zemi destabilizovat tím, že budou ovlivňovat chod tamních úřadů. O život už připravili také starostu Hostomelu Jurije Prilipka.

luk,TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz