Domácí

Uprchlíci jsou ve špatném zdravotním stavu. Další kroky řeší praktici

Praktičtí lékaři se připravují na péči o uprchlíky z Ukrajiny. Ti od prvních dnů uprchlické vlny plní jejich ordinace. Podle dosavadní zkušenosti lékařů uprchlíci přichází často bez léků a ve špatném stavu.

Uprchlíků bude v Česku dál přibývat a podle některých odhadů jich u nás může být více než jeden milion. Proto je nutné správně nastavit i primární péči pro tyto lidi.

Podle dosavadní zkušenosti lékařů uprchlíci přichází často bez léků a ve špatném stavu nejen psychickém, ale i fyzickém. Například dětští praktici nabídli akutní pomoc zdarma, ale podle lékařů je nutné už nyní řešit budoucnost, aby nevznikly větší problémy.

Související obsah

"Jedna věc je příprava individuální a druhá věc je připravenost ordinace. Měla by se dodržovat zásada, že ukrajinský běženec bude mít právo na srovnatelnou péči, jako má občan naší republiky," uvedl místopředseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šubrt.

Uprchlíci, kteří v Česku zůstanou, budou potřebovat praktického lékaře trvale. Lékaři se tedy snaží domluvit s ministerstvem zdravotnictví, jaké kroky je potřeba udělat. Na Ukrajině totiž není tak dobrá zdravotní péče jako u nás, léčba chronických nemocí, jako je například cukrovka nebo vysoký krevní tlak, tam není na stejné úrovni jako v Česku.

Související obsah

"Ta úroveň péče není srovnatelná, je úplně rozdílná proočkovanost. Kolem 30 procent má druhou dávku, ale tu třetí mají asi jen tři procenta. Bude i velká zátěž ze stran infekčních nemocí," dodal Šubrt

Lékaři v Česku se připravují na to, že objeví řadu závažných nemocí při vstupní prohlídce. Týká se to i onemocnění covid-19 a toho, že na Ukrajině je proočkovanost proti němu pouhých 32 procent.

K tématu se v Televizních novinách vyjádřil předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka: 

luk,TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz