Zahraničí

Vědci jásají. Nedaleko Mallorky našli poklady z římské lodi staré 1 700 let

Vědci jásají. Nedaleko Mallorky našli poklady z římské lodi staré 1 700 let
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Římská obchodní loď se před 1 700 lety kvůli bouřce potopila a s ní i celý náklad, který vezla. Vrak, který rychle pohřbil písek, ležel pouhé dva metry pod hladinou na jedné z nejrušnějších pláží Mallorky. Přesto jako zázrakem náklad zůstal zachovalý.

Na Mallorce našli poklad římské lodi, která se před 1 700 lety potopila a byla pohřbena v písku mělkého mořského dna. Podle informací deníku The Guardian poklad obsahoval stovky amfor s vínem, olivami, olejem a rybí omáčkou. Až donedávna zůstaly předměty netknuté, díky písku se navíc uchovaly v mimořádně dobrém stavu.

Poklad ležel pouhé dva metry pod hladinou, proplouvali kolem něj turisté z nejrušnějších pláží na Baleárských ostrovech.

Související obsah

Úřady a odborníci ze tří španělských univerzit na Baleárách, v Barceloně a v Cádizu zatím vyzvedli 300 amfor spolu s dalšími předměty, které mají nedozírnou cenu. Poskytují totiž informace o životě ve Středomoří ze 4. století a také o dobových posádkách lodí.

 Loď dlouhá dvanáct a široká pět až šest metrů se vynořila poprvé před třemi lety při letní bouři.  

Související obsah

Akce na vyzvednutí pokladu dostala jméno Arqueomallornauta. "Naším cílem je uchovat vše, co tam je, včetně všech informací, které poklad obsahuje. To nebylo možné provést při prvním zásahu," řekl vedoucí archeologů v radě Mallorky Jaume Cardell. "Nejde tady jen o Mallorcu, ale o celé západní Středomoří. Vraků s takto ojedinělým nákladem existuje velmi málo," dodal. Podle Cardellla je nejdůležitější loď vyzvednou a dobře ji ošetřit. "Je třeba ji vystavit, aby ji mohla vidět veřejnost," sdělil.

Experti se snaží zjistit, jak vyzvednout vrak ležící pouhých 50 metrů od pláže bez poškození. Nikdo navíc nečekal, že písek v zátoce odvedl tak dokonalou práci při utěsnění vraku před kyslíkem a uchování organických materiálů.

Kromě hliněných nádob archeologové našli další předměty. "Věci byly tak dokonale zachovány, že jsme našli kousky textilu, koženou botu a sandál," upřesnil archeolog z univerzity v Barceloně Miguel Ángel Cau.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz