Domácí

V lese našli vzácný poklad z třicetileté války. Patřil bohatému obchodníkovi

V lese našli vzácný poklad z třicetileté války. Patřil bohatému obchodníkovi
Džbánek s pokladem | Zdroj: Foto Filip Krásný, Muzeum Mladoboleslavska

Středočeský kraj už brzy ukáže veřejnosti poklad, který loni našli lidé v lese na Mladoboleslavsku. Jde o nádobu se zlatými a stříbrnými mincemi z období třicetileté války.

Středočeský kraj se pyšní nalezišti vzácných pokladů. Loni na jaře se našel džbánek s pokladem, ve kterém byly mince a tolary ze 17. století z období třicetileté války.

"Na jaře loňského roku byla velkou náhodou v lese na Mladoboleslavsku nalezena nádoba se zlatými a stříbrnými mincemi z doby třicetileté války. Místní občan, který objev učinil, nález zabezpečil a ohlásil v našem muzeu. Splnil tak zákonnou povinnost a současně umožnil nám archeologům poklad odborně vyzvednout," řekl archeolog Muzea Mladoboleslavska Filip Krásný. 

Související obsah

Poklad bohatého majitele

Kdo džbán s mincemi kdysi zakopal, nelze určit přesně. Podle toho, co se v pokladu ukrývalo, šlo ale zřejmě o bohatého obchodníka. "Konkrétně se našlo 92 stříbrných tolarů a 10 zlatých dukátů," popsal Krásný. Zajímavostí je především pestrý původ mincí. Šlo o ražby z Čech, Rakouska, Uher, Nizozemska, Itálie a dalších menších knížectví a vévodství. "Některé tolary zřejmě vůbec nebyly v oběhu, a jsou proto dokonale zachovalé. Zajímavostí je také to, že se ve džbánku dochovaly zbytky textilu, mince tedy byly původně ještě zabaleny do plátna," upřesnil.

Podle archeologů majitel poklad ukryl pod kořeny stromu pravděpodobně v roce 1626, tedy krátce po vypuknutí třicetileté války. "Zjistili jsme, že na prudké stráni nedaleko zaniklé cesty kdosi ukryl své mince do džbánu mělce pod zem, snad pod kořeny dávno zetlelého stromu," řekl Krásný.

Související obsah

Vzácný objev

Pokladů bylo v období třicetileté války zachováno mnoho. Tento je unikátní pro svou zachovalost a cennou hodnotu dnešní i tehdejší. "Známý popěvek říká, že za dva zlaté dukáty a jeden stříbrný tolar se dala pořídit sekera. Poznatky historiků a numismatiků tuto informaci korigují," konstatoval Krásný.

V průběhu dějin se hodnota mincí vlivem společenských událostí měnila. Za jednu stejnou minci se v různé době dalo koupit různě hodnotné zboží. Nelze však zcela přesně určit, co se zhruba dalo za tento poklad koupit. "Pro přibližnou představu mohu uvést, že džbánek ukrýval zhruba dva roční platy zručného řemeslníka. A ještě jedna zajímavost: džbán s tolary a dukáty byl objeven pouhý rok po pětistém výročí ražby vůbec prvních tolarů, ke které došlo v Jáchymově 9. ledna 1520," uzavřel Krásný. 

Související obsah

"Krása a historická hodnota, kterou poklady potěší nejen nálezce, ale i návštěvníky muzeí a sbírek, je nedozírná," dodala mluvčí kraje Blanka Musílková.

"Nález je nyní zamčený v trezoru v Muzeu Mladoboleslavska, chceme jej ale už v březnu vystavit a představit veřejnosti. Současně je také dokončován článek v odborném tisku," uzavřel Krásný. 

Na poklad se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz