Domácí

Člověk v tísni požaduje vyšší příspěvky za uprchlíky. Jurečka nesouhlasí

Do Česka už přišlo více než 200 tisíc uprchlíků a jejich počet stále narůstá. Rychle ale docházejí ubytovací kapacity. Vláda proto uvažuje o uprchlických táborech, podobně jako tomu je v Řecku na ostrově Lesbos. Podle organizace Člověk v tísni je to chyba vlády, která neřídí uprchlickou krizi správně.

Až tři tisíce na jednoho uprchlíka na měsíc by mohla dostat každá domácnost, která ubytuje Ukrajince. Pro ty, kteří ubytovávají více uprchlíků z Ukrajiny, platí, že měsíční příspěvek nepřesáhne devět tisíc. Kompenzace ještě nebyly schválené, ale někteří už je kritizují.

"Částka ve výši tří tisíc je nastavena velmi nešťastně. Při současných cenách energií padne 4 až 5 tisíc na energie. My navrhujeme čtyři tisíce za osobu a strop bude nastaven na 15 000," řekl vedoucí dluhového poradenství Člověka v tísni Daniel Hůle.

Související obsah

​Pokud by byl příspěvek vyšší, vzrostl by prý podle organizace Člověk v tísni i počet domácností, které by byly ochotné uprchlíky ubytovat. S tím ale nesouhlasí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

"Hlavní motivací vzít někoho pod své přístřeší nemají být jen peníze. Má to být primárně o tom, že někdo chce a může pomoci. A kompenzace mají přispět na úhradu části nákladu. Já prostě nechci, aby tady v Česku vzniklo to, že lidé začnou ubytovávat lidi jenom pro peníze," zdůvodnil Jurečka.

V Česku už docházejí ubytovací kapacity pro uprchlíky. Některé kraje mají proto vytipované lokality, kde by mohly vzniknout stanové tábory. Mluví se hlavně o kasárnách, sportovních halách nebo letištích.

Související obsah

​Podle opozice vláda při řešení uprchlické krize zapomíná na Čechy. "Všichni víme, že je nedostatek bydlení i pro české občany, na které vláda úplně zapomíná. Stanová městečka jsou možné řešení a ta pomoc by měla být jen na omezenou dobu. Vláda nesmí zapomínat i na pomoc českým občanům," upozornil lídr opozičního hnutí SPD Tomio Okamura.

Organizace Člověk v tísni zároveň upozorňuje na to, že ubytovny, které nemají ani vlastní sociální zařízení, za ubytování pětičlenné uprchlické rodiny dostanou měsíčně skoro 38 tisíc, zatímco domácnost, která ubytuje pětičlennou rodinu, má mít nárok na pouhých 9 tisíc.

luk,TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz