Česká Evropa

Debata o přijetí eura je znovu otevřená. Jeho zavedení ale vláda neplánuje

S rostoucími cenami se rozhořela debata nad přijetím eura. Volá po něm například Hospodářská komora ČR, podle které by to ušetřilo například firmám miliardy ročně. Pád české měny má totiž dopad nejen na zboží, ale i na ceny pohonných hmot. Vláda ale zatím neplánuje měnit svůj postoj a přijetí eura podle ní není na pořadu dne.

Česká koruna kvůli ruskému útoku na Ukrajinu oslabila, a zdražování tak pociťuje téměř každá domácnost. Někteří odborníci jsou toho názoru, že by dopady růstu cen byly o poznání menší, kdyby Česko mělo euro.

"V eurozóně jsme měli být už dávno. A tím, že nejsme, stojí nás to zbytečné peníze. Prodražuje se nám dovoz tím, jak oslabuje koruna. Firmy vyhazují miliardy korun ročně za to, že si musí zajišťovat poklesy koruny vůči euru," řekl k situaci Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a viceprezident Hospodářské komory ČR.

Související obsah

Třeba sousední Slovensko platí eurem od roku 2009. Takhle podle některých ekonomů vypadá zdražování v číslech. Za chléb si připlatíme oproti Slovensku o korunu, vepřové vyjde o dvě koruny dráž a třeba sýr o čtyři.

Diskuze na odborné úrovni

"Není to otázka pro toto volební období. Ty diskuse mohou probíhat zejména na odborné úrovni, tomu se vůbec nebráníme, ale nemyslím si, že v reakci třeba na zvyšující se pohonné hmoty, což je otázka posledních dvou týdnů, máme v tak závažné otázce rychle měnit stanovisko," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Proti přijetí eura je podle posledních průzkumů víc než 70 procent Čechů. "Hnutí SPD zásadně odmítá přijetí eura v České republice, protože bychom museli ručit za krachující státy eurozóny," vyjádřil se předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Související obsah

Eurem se platí v 19 zemích, mezi nimi je například Německo, Rakousko, Francie nebo také Litva a Slovinsko. Mimo eurozónu je sedm členských zemí včetně Česka.

"V některých obdobích nám koruna pomáhá. Například na začátku roku výrazně posilovala a zlevňovala dovoz do České republiky, v jiných rizikových obdobích koruna oslabuje jakožto menší měna na rozvíjejícím se trhu. A v takových případech nám koruna škodí," vysvětlil ekonom Štěpán Křeček.

Také euro má ale podle dalších expertů své nevýhody. "Ty spočívají v tom, že by centrální banka nemohla bojovat tak aktivně proti inflaci, jako nyní může bojovat Česká národní banka, protože my bychom museli brát ohledy také na jiné země, které jsou zadlužené, jako je Řecko, Itálie," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

Podle některých odborníků Česko nepřijme euro nejméně do roku 2030. Nesplňuje totiž takzvaná maastrichtská kritéria. Mezi ně patří například to, že podíl státního dluhu na HDP nesmí překročit 60 procent.

"Máme opravdu velký deficit, který bychom museli zkrotit, protože to je další z těch maastrichtských kritérií, ale vůbec si nemyslím, že by to mělo trvat 5 čí více let," uvedl Luděk Niedermayer (TOP 09), europoslanec a ekonom. Česko by prý bylo schopné vstoupit do eurozóny už za tři roky.

K přijetí eura se v Televizních novinách vyjádřil ekonom Lukáš Kovanda: 

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz