Česká Evropa

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Embargo na ruskou ropu vstoupilo v platnost

Zákaz námořního dovozu ruských ropných produktů, včetně dieselových paliv, začal v neděli platit. Současně vstupuje v platnosti zastropování jejich cen na maximálně 100 dolarů (asi 2 200 korun) za barel. Opatření má omezit příjmy Ruska a jeho schopnost vést válku na Ukrajině, upozornila agentura DPA.

Krátká zpráva

Státy EU se dohodly na pomoci Ukrajině a dani pro nadnárodní firmy

Země Evropské unie se ve čtvrtek v noci dohodly na schválení pomoci Ukrajině ve výši 18 miliard eur a na minimálním zdanění nadnárodních firem. Schválení balíku nových opatření blokovalo nejdříve Maďarsko, poté Polsko.

Česká Evropa

Předsednictví Rady Evropské unie se mění každých šest měsíců. Národní vláda členského státu, která se dostane do čela této evropské instituce, odpovídá za fungování Rady, její program i komunikaci s dalšími orgány EU. 

V první polovině roku 2022 Radě předsedala Francie, 1. července předsednictví převzala Česká republika. Ve funkci setrvá do konce roku, od ledna 2023 na ni naváže Švédsko. Tři po sobě jdoucí předsednictví tvoří tzv. trojici, kterou spojuje společný dlouhodobý politický program. Úkolem národní vlády tedy není prosazovat pouze zájmy své vlastní země. 

Hledání kompromisu. Co přesně znamená, že Česko předsedá Radě EU

Česko se k předsednictví poprvé dostalo v první polovině roku 2009, letos se funkce zhostí teprve podruhé.