Zahraničí

Velvyslanec Francie: Chceme evropskou obranu, která bude doplňkem NATO

Francouzský velvyslanec v ČR Alexis Dutertre v rozhovoru pro TV Nova prohlásil, že jednota a přístup Evropské unie ke konfliktu na Ukrajině je bezprecedentní. Sankce podle něj mají na Rusko tvrdý dopad, odstřižení od plynu, po kterém se často volá, ale nemůže přijít ze dne na den. Cílem EU je však postupně se zbavit závislosti na Rusku. Zároveň by podle Dutertra měl vzniknout systém evropské obrany, který Unii umožní vojenský zásah i bez Spojených států.

Válka na Ukrajině ukázala evropskou jednotu, tvrdí francouzský velvyslanec Alexis Dutertre. Poukázal na shodu členských států Evropské unie v zavedení rozsáhlých sankcí, která je podle něj bezprecedentní. Není tak podle něj namístě kritizovat Unii za to, co všechno neudělala.

Reagoval tím především na kritiku ohledně pokračujících dodávek ruského plynu a ropy na evropské trhy. Zatímco ve Spojených státech na tyto produkty v důsledku války bylo uvaleno embargo, Evropská unie je nakupuje dál. Dutertre zdůraznil, že i EU reagovala rychle a přinesla jasný plán, že za méně než pět let se zbaví závislosti na Rusku.

Související obsah

​"Energetické toky nelze změnit ze dne na den a už dnes cítíme v Evropské unii obrovské důsledky. Otázka tedy není, jestli financujeme a budeme dál financovat Putinovu válku, protože unijní sankce hluboce zasáhly ruskou ekonomiku a mají učinit válku čím dál tím neudržitelnější, ale jde o to, přimět Vladimira Putina zastavit jeho vojenskou agresi a vést ho k příměří," řekl velvyslanec.

Cesta Fialy na Ukrajinu: Silný a odvážný symbol

Rozhovor se stočil i k cestě premiérů České republiky, Polska a Slovinska do Kyjeva, kde se setkali ve válečné zóně s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Podle Dutertra tím Petr Fiala (ODS) a další dva předsedové vlád ukázali neobyčejně silnou solidaritu s Ukrajinou.

"Je to velmi silný a zároveň odvážný symbol a signál, který odpovídá projevům hlav členských států Evropské unie o unijní jednotě a o naprosté solidaritě s Ukrajinou v době ruské vojenské agrese," ocenil návštěvu Ukrajiny velvyslanec.

Související obsah

Projekt evropské obrany

V souvislosti s válkou na Ukrajině se opět otevřela diskuze o tom, zda by Evropská unie neměla mít společnou armádu. K této otázce Dutertre sdělil, že Francie podporuje spíše projekt evropské obrany, který není ekvivalentem k vytvoření jednotné evropské armády.

"Pro nás je evropská obrana něco velmi konkrétního. Musíme posílit naše nástroje národních obran, musíme mít možnost je spojit, abychom je v případě potřeby mohli použít," řekl s tím, že nadále počítá se spojenectvím s NATO. "Ale jsou také případy, kdy vidíme, že musíme být připraveni jednat za sebe a pro sebe," vysvětlil. 

"Znamená to, že bychom měli být schopni činit volby za nás a pro nás, rozhodovat se za nás a pro nás, moci zasáhnout v případě, že to bude na nás, protože v některých případech do toho za nás Spojené státy americké nepůjdou," dodal.

Podívejte se na celý rozhovor s francouzských velvyslancem Alexisem Dutertrem:

 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz