Česká Evropa

EU se nebrání dalším sankcím proti Rusku. Zasáhly by ještě tvrději tamní banky

Ministři financí členských států v Bruselu v úterý projednali sankce uvalené na Rusko. A to jak dopad těch dosavadních, tak možné zavedení sankcí nových. Tomu se prý Evropská komise nebrání. Do budoucna by se tak provoz mohl ještě více zkomplikovat ruským bankám anebo lodím. Alespoň to by chtěla Česká republika.

Evropská unie začala uvažovat o dalším utažení ruských kohoutků. A Česká republika patří k těm státům, které by zpřísnění sankcí uvítaly.

"Já jsem za nás představil další tři návrhy. Zaprvé, abychom od systému SWIFT odstřihli všechny ruské banky. Abychom případně zavřeli evropské přístavy pro ruské lodě a abychom pracovali na izolaci Ruska ve všech mezinárodních organizacích," řekl ministry financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Podle ministra je ve hře další, tedy v pořadí už pátý balíček sankcí. To, že Brusel nechce v boji proti Rusku polevit, potvrzují i zástupci Evropské komise.

Související obsah

​"Nové sankce ještě více odříznou Rusko a opět mu o trochu více vyschnou zdroje pro financování této barbarské války. Dá se říci, že Rusko je zemí s nejvíce sankcemi, což je velmi pochybné ocenění," řekl výkonný místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Podle expertů stávající sankce fungují, vyčíslit dopady na Rusko prý ale prakticky nejde. A je ještě moc brzy i na to vyčíslit dopady sankcí na Evropskou unii. "Zaprvé bychom museli věřit informacím z Ruska, kdybychom chtěli být objektivní. A ty se určitě nedozvíme, takže máme ty nepřímé vlivy. Zavřená burza, pokles rublu a podobně," vysvětluje Stanjura.

Evropská unie uvedla do praxe zatím poslední balíček sankcí v úterý. Na sankční seznam se dostala další desítka ruských oligarchů, vyvážet se do země nově nesmí luxusní zboží a zakázány jsou také transakce s některými ruskými státními podniky.

sam, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz