Domácí

Válka na Ukrajině dopadá i na české firmy. Chybí jim dodávky neonu

Válka na Ukrajině má dopad i na české firmy. Kromě rostoucích cen plynu je trápí i zastavení dodávek neonu z Ukrajiny. Tamní firmy stojí za polovinou celosvětové produkce neonu. Teď ale kvůli ruskému útoku zastavily svůj provoz. Neon je klíčovou surovinou pro výrobu čipů.

Není to dlouho, co svět zasáhla čipová krize a další už je zase na obzoru. "Ukrajina je naprosto zásadní v produkci neonu a v případě, že nebude dostatek neonu, tak se nebudou moci vyrábět čipy," uvedl ekonom Štěpán Křeček.

Automobilová společnost Škoda situaci ohledně zastavení výroby neonu na Ukrajině monitoruje a vyhodnocuje. "V současné době nelze odhadnout dopady na Škoda Auto," řekla mluvčí společnosti Gabriela Slabihoudková.

Automobilku ale postihl i nedostatek součástek, které se vyrábí právě na Ukrajině. "V důsledku přerušení dodávek kabelových svazků z Ukrajiny jsme zastavili výrobu jednoho modelu. U ostatních modelů mohou výpadky dodávek způsobovat výrobu nekompletních vozů nebo přerušení výroby," vysvětlila Slabihoudková.

Související obsah

České firmy trápí i enormní nárůst cen plynu. Některé z firem jsou totiž na plynu závislé. Pokud se ceny nevrátí na přijatelnou úroveň, může to pro ně znamenat i existenční problémy.

"Samozřejmě kromě surovin je základní podmínkou energie, zemní plyn, který se používá k tavení skloviny. Vzrostla cena zemního plynu o více než 700 procent, což samozřejmě má fatální důsledky na naši výrobu, je pravda, že prodejní ceny nám dnes nepokryjí výrobní náklady," řekl ředitel sklářské firmy AGC Flat Glass Czech Libor Sehnal.

Některé sklářské firmy už musely omezit svůj provoz. "V okamžiku, kdy cena plynu dosáhla hranice 200 eur za megawathodinu, tak jsme byli nuceni odstavit energeticky náročné provozy. Když nedojde k poklesu cen energií, tak budeme muset navýšit znovu ceny našich výrobků. Plyn máme zajištěn na další čtvrtletí. Plně obnovíme výrobu během dubna," uvedl manažer firmy Vitrablok Petr Králík.

Další zasažená odvětví

České firmy ovlivní i zastavení vývozu do Ruska. "Další zasažená odvětví budou ta, která do Ruska exportovala. Z hlediska českého trhu to budou určitě pivovary, které byly v Rusku docela oblíbené," okomentoval ekonom Štěpán Křeček. 

To potvrzuje třeba mluvčí Plzeňského Prazdroje. "V souvislosti s aktuální situací jsme se rozhodli nepřijímat žádné objednávky na naše produkty z Ruska ani Běloruska. Vyváželi jsme tam značky Kozel a Pilsner," sdělil mluvčí společnosti Zdeněk Kovář.

Podle ekonomů v řadě firem kvůli dopadům ukrajinské krize hrozí i propouštění zaměstnanců.

Související obsah

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz